Son yıllarda elektrikli otomobillerin sayısı hızla artıyor. Hatta bu tip otomobiller için vergi avantajları bile getiriliyor. En çok yakıt harcayan uçaklar için durum nasıl?

İsviçre’de çalışmalar başladı

Hiç merak etmeyin uçakların da yakıtsız çalışabilmesi için çok yoğun bir çalışma var. İsviçreli pilotlar güneş enerjisiyle çalışan Solar İmpulse-2 adlı uçakla 42 bin kilomotre yol katetti. Amerikan CPR Fabrication’ın tasarlağı elektrik motorounun da saatte 334 kilometre hıza ulaştığı açıklandı. Elektrikli otomobil hatta trenlerden sonra uçaklar da sanırım yakın zamanda hayatımıza girecek.

Uçaklarda gelişme baş döndürücü

İlk insanlı uçuşun 1903 yılında 12 saniye 37 metrelik çok kısa bir uçuş olduğunu düşünürsek havacılık sektöründeki büyüme ve gelişme baş döndürücü. Gerek motor tipleri gerek de uçak gövdeleri sürekli gelişen parçalardan üretiliyor. Türkiye’de de TAI Uçak Fabrikası’nda Airbus ve Boing uçaklarının malzemeleri üretilmekte.

Merve Kılıç
106 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.