• Anasayfa
  • Bilgi
  • Uçak yolculuğu ile ilgili şaşırtıcı 8 gerçek

Uçak yolculuğu ile ilgili şaşırtıcı 8 gerçek

muratekinay

Yerden metrelerce yüksekteyken yediklerimizin ve içtiklerimizin tadının değiştiğini veya pilotların uçuş sırasında zaman zaman uyuyabildiklerini biliyor muydunuz? Uçaklarla seyahat ederken sıklıkla yaşadığımız ama çoğu zaman fark etmediğimiz pek çok durum var.

İçindekiler

1- Neden iniş ve kalkışlarda kemer takıyoruz?

Uçak havalanmadan veya inişe geçmeden önce yolculardan yerlerine oturmaları ve kemerlerini bağlamaları istenir. Bunun nedeni ise uçak kazalarının genellikle iniş ve kalkış sırasında yaşanmasıdır.

uçak

Uçak Bileti

2- Pilotlar arada uykuya dalabilir

Özellikle uzun mesafeler arasında gerçekleşen uçuşlarda pilotlardan biri kısa süreliğine de olsa uykuya dalabilir ve bu durumda görevi kokpitte bulunan diğer pilot devralır.

Uçak

3- Yiyecek ve içeceklerin tadı değişir

Aslında uçaklarda yediğimiz yemeklerin veya içtiğimiz içeceklerin tadında herhangi bir fark yoktur. Ancak yerden yükseldikçe tat alma duyumuzda bazı değişiklikler meydana gelir ve bu da uçakta servis edilen yemeklerin tadını daha farklı algılamamıza neden olur.

Uçak

4- Tasarruf için garip kurallar uygulanabilir

Havayolu şirketleri masrafları azaltarak daha fazla kazanç sağlamak için garip sayılabilecek kurallar uygulayabilirler. Örneğin yolculara servis edilen yemekten tek bir zeytini çıkaran Amerikan Airlines sadece bu önem sayesinde binlerce dolar tasarruf edebildi.

Uçak

5- Havada aşk başkadır

Uçakla yolculuk yaparken yemek servisi yapan veya içecek dağıtan kabin memurlarına aşık olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmiyor ancak kabin memurlarının giydikleri üniforma ve havada giderken birçok ihtiyacı karşılamaları olası nedenler arasında sayılıyor.

Uçak

6- Türbülans uçağı düşürebilir mi?

Çok şiddetli bir türbülans elbette uçakta pek çok hasara neden olabilir ancak uçağı düşürecek kadar şiddetli bir türbülansın yaşanma olasılığı oldukça düşük. Türbülansla ilgili detaylar yazımızda.

Uçak

7- Tuvalet kapıları tam olarak kilitli değil

Uçaklarda bulunan tuvalet kapıları içeriden kilitlenebiliyor. Ancak bu kilitler acil bir durum söz konusu olduğunda dışarıdan rahatlıkla açılabilecek şekilde tasarlanıyor.

Uçak

8- Koltuğunuzun altında can yeleği olmayabilir

Uçakla seyahat ederken yaşanabilecek acil durumlar için her koltuğun altında bir can yeleği bulundurulur. Ancak bunları bazı yolcular uçaktan inerken yanlarında götürebiliyor. Yani aslında koltuğunuzun altında bir can yeleği bulunmayabilir.

Uçak


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN