Uçak biletini erken alanlar kazanıyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Tatile çıkacaksınız ya da memlekete gidecekseniz uçak biletinizi biran önce almanızda fayda var. 80-90 TL’ye alabileceğiniz bir uçak biletini son haftaya bıraktığınızda 300 TL gibi yüksek bir ücrete almak durumunda kalabilirsiniz. İyisi mi siz biran önce izin tarihinizi ayarlayın ve erken bilet alarak seyahat masrafınızı azaltın...

Otobüs bileti fiyatına denk düşebilir

Yaz gelince sadece güneye tatile gidenler değil, memleketine gidenler de havayolu taşımacalığını tercih etmeye başladı. Özellikle Karadenizliler ve Doğu illerine eş, dost, akraba ziyaretine gidenler neredeyse 24 saati bulan uzun yolculuklarını uçakla 1-2 saate düşürebilirler. Son yıllarda hemen her şehire yapılan havaalanları sayesinde memleketi hasreti çekenler rahatladı. Ancak erken alımlarda neredeyse otobüs bileti fiyatına denk düşen uçak yolculuğu için son dakika bilet alanlar bir hayli yüklü para ödüyor. Bir de seyahatinizi eş ve çocuklarınızla yani birkaç kişilik aile bireyleriyle yaparsanız bilet yükünüz bir hayli artar.

Şimdiden bilet fiyatlarını kontrol edin

Bunun için Temmuz, Ağustos hatta Eylül ayında tatile çıkmayı düşünenler acele edin. Enuygun.com’daki uçak bileti sayfamızdan gideceğiniz yerin uçuşlarını kontrol edin. Uygun bulduğunuz bilet varsa kaçırmamanızı öneririm.

Kayınvalidem 55TL, teyzem 280TL ödedi

Önceki ay Alanya'ya gidecek kayınvalidem için 40 gün öncesinden uçak bileti aldım. 55 liraya mal oldu. Ancak son dakika kız kardeşi de onunla gitmek istedi ve ona 2-3 gün kala bilet almak zorunda kaldık. Bu bilete vergilerle beraber 280 TL para ödedik. Aynı uçakta yan yana gittiler, ancak teyzemiz neredeyse 4 katı para ödemek zorunda kaldı

Şimdi alırsan 388TL, Eylül'de alırsan 196TL

Bir süredir Trabzon'a bir gezi yapmayı aklımızdan geçiriyoruz, ama yaz için bilet almakta geç kaldık. Şimdi kontrol ettim, bugün Trabzon'a 6 günlük bir gezi yapmak istesem gidiş dönüş vergiler dahil en az 388 lira vermem gerekiyor. Eğer bu geziyi Ağustos ayına planlayıp şimdi biletimi alsam uçuşumu neredeyse yarı fiyatına, 196 liraya malediyorum. Biraz daha ileri tarih hedeflesem, örneğin Ekim ayında gitmek istesem, vergiler dahil 138 liraya bile uçabiliyorum!

65 yaş üstü indirim var

Uçak bileti alırken 2 yaşa kadar bebeklere 5-10 lira gibi çüzi bir bilet ücreti alınırken, 65 yaş üzeri yolcular için de indirim yapıldığını hatırlatalım.

Biletinizi değiştirebilirsiniz

Bu arada erken aldığınız bileti daha sonra işiniz çıkması durumunda değiştirebilirsiniz. Ancak bu konuda THY yüzde 30, diğer havayolu firmaları da yüzde 40-50 oranında ceza uyguluyor. 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar