Uluslararası yönetim ve danışmanlık şirketi Bain&Company’nin 10 büyük özel Türk bankası müşterileri ile yaptığı araştırma sonuçları hayli dikkat çekici! Araştırmaya göre müşterilerin büyük çoğunluğu hizmet kalitesini avantajlı faiz oranları ya da bankacılık işlem ücretlerinden daha çok önemsiyor. Yüzde 33 mutlu müşteri oranı ile Türkiye, Avrupa’da başı çekiyor.

AKBANK, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, ING Bank, İş Bankası, Şekerbank, TEB ve Yapı Kredi Bankası müşterilerinden toplam 2 bin 72 kişinin katıldığı anket tüm gelir gruplarını içeriyor. Katılımcıların verdiği cevaplara göre bankaya olan sadakati sırasıyla hizmet kalitesi, personelin yaklaşımı, marka itibarı, ulaşılabilirlik ve faiz, ücret, komisyonlar belirliyor.

Beş kişiden üçü bankalardan kaliteli hizmet aldığını düşünüyor!

Araştırmaya göre bankacılık işlem ücretleri ya da faizlerden şikâyet edilse de müşterilerin yüzde 60’ı bankalardan aldığı hizmetin kaliteli olduğunu düşünüyor. Yıllık geliri 10 bin TL’nin altında olan müşterilerin yüzde 42’si hizmet kalitesine öncelik verirken, yüzde 8’i faiz ve ücretleri kendisi için önemli bir konu olarak görüyor.

Gelir seviyesi arttıkça faiz ve ücrete duyarlılık azalıyor.

Yıllık geliri 10 bin TL ile 100 bin TL arasında olan kişilerin yüzde 39’u hizmet kalitesine öncelik verirken, yüzde 5’i faiz ve ücretleri önemsediğini belirtiyor.

Geliri 100 bin TL üzerinde olanların yüzde 21’i marka itibarını önemsediğini belirtirken bu gelir grubunun marka itibarına diğer gelir gruplarına göre daha çok önem verdiği sonucu çıkıyor. Ayrıca bu kişilerin sadece yüzde 6’sı faiz ve ücretleri önemsediğini belirtiyor.

Katılımcıların yarısı bankasını başkasına tavsiye edecek kadar mutlu!

Araştırmaya göre ankete katılan 2 bin müşterinin yüzde 54’ü bankasını başkasına tavsiye edecek kadar mutlu müşteri olduğunu ifade ediyor. Yüzde 21’lik bir grup ise bankasından memnun değil ve hatta hakkında kötü konuşuyor.

Yorumu size bırakıyoruz…

 


betulsungurlu
Betül Sungurlu
140 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar