Türkiye konut fiyatlarındaki yükselişle dünya zirvesine oturdu. Global gayrimenkul şirketinin küresel konut fiyat endeksine göre %32’yi aşan oranlarla dünyada ev fiyatlarının en çok yükseldiği ülke Türkiye oldu.

Yakın çevremizden fark ettiniz sanırım. Ev fiyatlarında çok ciddi artışlar var. Konut fiyatları geçen yıl ya da önceki yıl satılan fiyatların çok çok üzerinde satılıyor. Bu artış bazı bölgelerde %32’yi bile geçmiş durumda. İnşaat emtia fiyatlarındaki artış birinci el konut fiyatlarını çok yukarılara çıkarınca, özellikle son birkaç yılda yapılan 5-10 yıldan eski olmayan deprem görmemiş konutlarda fiyatlar o kadar yükseldi ki.

Bazı yerlerde %50'ye varan artış var

Geçen yıl 600.000 TL’ye satılan evin yan dairesinin 900.000 TL’ye satıldığına tanıklık ettim. Yani burada artış %50. İnşaat maliyetleri artınca yeni ev yapımı kısmen durdu. Önceden şehrin biraz daha uzak bölgelerinde yapılan ve daha ucuza satılan evlerde artık doldu.

Boş ev bulmak zor, arz talep dengesine bağlı olarak ev arayışları sürüyor.

İnsanlar evleniyor, çocukları oluyor barınma ihtiyacı sürekli artıyor.

Şu sıralar kiralık ev bulmak bile zorlaştı. Haliyle ev satın almak isteyenlerin sayısı artıyor.

Konut fiyatları global endeksine göre ev fiyatlarındaki artışla Türkiye’yi Yeni Zelenda ve Lüksemburg izliyor. İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde ise fiyat artışı izlenmedi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN