Konut desteğinden, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Bireysel Emeklilik'e kadar pek çok konuda yeniden düzenlemeler yapıldı. TBMM Genel Kurulu'ndan kabul edilen yeni Torba Yasa ile konut destek hesabında devlet katkı yapı %20'den %25'e çıkarıldı. Pek çok konuda yeni düzenlemeler getiren Torba Yasa'da bakın neler var.

  • Kendisine ait konutu olmayanların ilk kez konut almaları halinde yararlanabilecekleri Konut Hesabı sistemindeki devlet katkı payı arttırıldı. Daha önce %20 olan devlet katkısı %25'e çıkarıldı. Devlet katkısı en fazla 20.000 TL olabilecek ve Bakanlar Kurulu dilerse bu tutarı 3 katına kadar çıkartabilecek. 
  • Okul öncesi çocuklara yönelik gündüz bakımevi ya da kreş tipi yerler vergi kapsamı dışında bırakılacak.
  • Elektrikli araçlar otomobobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri tüm araçlara da vergi geliyor. Bu araçlara Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'ndan yapılan değişikliğe göre %25 oranında MTV vergisi getirildi.
  • Bireysel Emeklilik (BES) planına dahil olan belli sayıda işverinin çalıştığı işyerlerinde bildiğiniz üzere sisteme otomatik dahil olunuyordu. Sistemden çıkmak isteyenlerin de ilk ay içinde çıkmaları gerekiyordu. Yeni Torba Yasa'da cayma hakkını 3 katına kadar arttırma yetkisi verildi.
  • Hurda araca yönelik düzenlemelere göre de 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs gibi araçları trafikten sildirenlere 10.000 TL'ye kadar hurda desteği geliyor.
Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.