Sigara içilmeyen otel odası, sigara içilmeyen restoran bölümü derken, Sigarasız Konut Projesi de geliştirildi. TOKİ, nüfusu 40 binin altındaki yerlerde inşa edilen sosyal nitelikli konut projelerine ‘Sigarasız blok’ maddesi de ekleyecek.

Aslında konu Sigaraya Hayır Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural’ın talebiyle başladı. Hürriyet gazetesinde yer alan bir yazıya göre TOKİ, Kural’ın bu önerisini uygulamaya koymayı planlıyor.

İçindekiler

Sigarasız blok talebi

TOKİ, ön talep toplama çalışmalarının içeriğine ‘sigarasız blok’ ile ilgili önerisini ekleyecek. Vatandaşların görüşü değerlendirilerek, yeterli sayının toplanması halinde çalışmalar planlanacak. Tespitlerin ardından, uygulamanın hayata geçirilmesi yönünde Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği’nce hazırlanmış protokol hükümleri de değerlendirilecek. TOKİ’nin konut satış koşulları ve satış yönetmeliği ile Gayrimenkul Satış Sözleşmelerine uygunluk sağlanacak.

Böylece sigaradan rahatsız olanlar otel, restoran seçeneği gibi oturduğu evde de sigarasız bir alan oluşturabilecek. Sözleşemeye konulacak yükümlükler sayesinde ev sahiplerinin sigara içmesinin önüne geçilecek. Ancak evlerdeki sigara denetiminin nasıl yapılacağı hakkında bir açıklama yapılmadı.

Büyük kentlere de yayılacak

Büyük kentlerde, orta ve orta üst gelir gruplarına yönelik gerçekleştirilen konut projelerinde de uygulamaya duyulacak ilgiyi test etmek amacıyla, projelere yeşil bloklar eklenebileceğine dair ibarelerin satış duyuruları eklenecek. Uygulama daha sonra büyük kentlerde de yeşil blok olarak devreye girecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar