TOKİ'den ev almak avantajlı mı yoksa değil mi?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Düşük peşinat ve düşük taksitlerle ev satın alma avantajı sağlayan TOKİ yani Toplu Konut İdaresi’nden ev satın almanın avantajlı ve dezavantajlı yönlerini anlatmaya çalışacağım.

TOKİ’den ev almanın avantajları

TOKİ’nin en önemli avantajı yüzde 20 peşinat sonrasında herhangi bir masraf, dosya masrafı sigorta, eksper ücreti vs. ödemeden evi teslim aldıktan sonra ödemelere başlamaktır. Evin fiyatının arta kalanını ise maksimim 120 ay vadeye bölebilirsiniz. Örneğin TOKİ’den 100.000 TL’lik ev aldığınızda 20.000 TL peşinat verirsiniz. Kalan 80.000 TL’yi 120 ayda ödemek isterseniz, aylık 666 TL taksitle ödemeye başlarsınız. Yalnız 6 ayda bir enflasyon oranında taksitlerinize zam yapılır. Bu da ortalama yılda %8-10 oranında zam anlamına gelir. Daha doğrusu enflasyon düşük olursa zammınız da düşük olur, enflasyon arttığında ise taksitleriniz artar. Bu yüzden TOKİ’den ev almak ilk yıllarda hem başlangıç masraflarının olmaması hem de ilk yıllarda daha düşük taksit imkanı sağladığı için avantajlıdır.

Konut kredisiyle ev almanın avantajları

Diyelim ki aynı fiyatta konut kredisi kullanacağımız bir ev satın alacağız. Yani yine 100.000 TL bir ev satın almak istersek bu kez 25.000 TL peşinat vermeniz gerekir ve aylık taksitler 1.050-1.100 TL civarında oluyor. Ancak konut kredisinde aylık taksitleriniz sabit kalıyor yani ilk yılda da, 10. yılda da aynı taksiti ödüyorsunuz. Bu koşullarda konut kredisiyle satın alınan evin toplam geri ödemesi ise yaklaşık 130.000 TL tutuyor.

TOKİ’den ev satın alma ilk yıllarda avantajlı görünürken, sonraki yıllarda ise taksitleri enflasyon oranı %8-10 aralığında olsa bile konut kredisinin muhtemelen üzerine çıkar. % 8-10 enflasyonla toplamda da birbirine yakın rakamlar ödersiniz. TOKİ’nin taksitleri 6-7. yılda konut kredisi taksitine ulaşır. Son 3-4 sene konut kredisinden fazla ödersiniz. Maaşınıza ya da gelirinize yapılacak zamlarla göre düşünürsek konut kredisinin ilk 5 yılında zorlananlar sonraki 5 yıl ödemelerinin kolaylaştığını söylerler. TOKİ alımlarında ise ilk 5 yıl daha kolay geçerken sonraki 5 yıl ödemeler daha da zorlaşır.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar