Dünyanın en büyük hava yollarından biri olan Alman Lufthansa’nın Türk Hava Yolları’na birleşme teklif etmesi büyük yankı uyandırdı. Üstelik bu teklif Almanya Başbakanı Angela Merkel’den geldi.

5-10 yıl öncesine kadar özellikle yurtdışında pek çok ülkeye aktarmalı uçmak zorunda kalırdık ve bu uçuşlarda Lufthansa, United Airlines, KLM gibi Avrupa’nın belli başlı hava yollarını kullanmak ayrıcalık sayılırdı. THY hızlı atakla onların zorlamaya başladı.

THY dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu

Artık THY, dünyada en çok ülkeye uçan havayolu şirketi. Hizmetiyle de belli başlı hava yollarını aratmıyor. THY’deki bu hızlı ilerleme dünyanın sayılı hava yollarından biri olan Lufthansa’nın da dikkatini çekti.

Teklif Angela Merkel’den geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu dünya havayolu piyasasını altüst edecek bir açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel’in “Lufthansa ile THY’yi ortak işletmeciliğe sokalım” teklifine olumlu yanıt verdiğini söyledi. Erdoğan, Angela’nın teklifine “Tamam” dedim, projelerimiz var. THY ile Lufthansa ortak adım atabilir” açıklaması yaptı.

 

Birleşirse dünya ikincisi olurlar

İki şirketin birleşmesi durumunda yeni firma 5.075 milyarlık yolcu kapasitesiyle dünyanın ikinci büyük havayolu olur. Ve bu birleşmeyle piyasa değeri 9 milyar dolar ve çalışan sayısının da 135 bin kişi olduğu dev bir şirket ortaya çıkar.

Lufthansa 696 uçaklık filosuyla Avrupa'nın en büyüğü konumunda. Filosunu her geçen gün büyüten THY'nin ise bu yıl sonu itibariyle uçak sayısı, 189'dan 202'ye çıkacak. Havacılık uzmanlarına göre Lufthansa&THY birleşmesi uçak alımlarında özel fiyat, doluluk oranlarında artış ve kıtalararası uçuşlarda masrafların azalması gibi avantajlar sağlar.

En büyüğü Delta Airlines

Halen dünyanın yolcu kapasitesi bakımından en büyük havayolu 6.881 milyar lira ile Amerikan Delta Airlines. Onu 5.0,37 milyar lira ile American Airlines ve 3.090 milyarla da United Airlines izliyor. Lufthansa 3.499 milyar lira ile beşinci sırada, THY da 1.576 milyar yolcu kapasitesiyle 21.inci sırada bulunuyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.