Cep telefonu kullanıcıları yeni ortaya çıkan Truva atı virüsü karşısında dikkatli olun. Boxer diğer adıyla Truva atı adlı virüs bulaştığı cep telefonundan kullanıcının bilgisi olmadan ücretli hatlara SMS atıyor.

ESET tarafından tespit edilen Android/TrojanSMS.Boxer.A“ adıyla etiketlenen bu zararlı yazılım, Latin Amerika bölgesindeki 9 ülkenin yanı sıra dünya genelinde 60’dan fazla ülkede görüldü.

İçindekiler

Habersiz SMS yolluyor

Bu truva atı, kullanıcının haberi olmadan yüksek ücretli mesajlar gönderiyor. Bu tip hizmetler genelde kullanıcıyı ücretli bir servise abone oldukları konusunda uyarır. Fakat bu truva atı servisin gönderdiği bilgilendirme mesajlarını filtreleyerek kullanıcıdan saklıyor. Böylece faturalarınız kabarabiliyor.

Genelde oyunlardan bulaşıyor

Bu virüs telefondaki uygulamalar ve video oyunlarının içine gömülerek bulaşıyor. Kullanıcıların bir kez kandırılarak uygulamayı indirmesi ve kurması sağlandığında, artık truva atı cep telefonuna bulaşmış oluyor. Kullanıcının telefonundan gönderilen bir SMS ile etkinleştiriliyorlar. Abone olan kullanıcıya şakalar, resimler ve SMS içeriği olabilecek her tür veri gönderilmeye başlanıyor. Ancak alınan her mesaj ücretlendirilmiş oluyor.

Telefonunuzu zararlılardan korumak için ne yapmalısınız?

► Akıllı telefonlara yönelik uygulamaları sadece resmi marketlerinden yükleyin.

► E-posta veya SMS ile gönderilen ve tanımadığınız kişilerden gelen bağlantıları tıklamayın.

► Bir güvenlik yazılımı kullanın.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN