Telefon tarifesi gibi elektrik tarifesi seç

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yıllık 5 bin kilowat saat elektrik harcıyorsanız tıpkı internet ya da GSM operatörü seçmek gibi, dağıtım şirketinizi seçebileceğinizi biliyor mudunuz? Yani siz Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından serbest tüketici sıfatını alıp dilediğiniz firmadan elektriğinizi alma hakkına sahip olabilirsiniz. Dağıtım şirketleri arasında tercih yapmak, cep telefonu ya da internet tarifesi değiştirmek gibi bir şey aslında.

Operatör değiştirir gibi

Bunun için pek de bir şey yapmanıza gerek yok. Nasıl ki sizi internet operatörü firmalar kampanyalarla ilgili sizi arıyorsa, elektrik dağıtım şirketleri de size kampanyalı fiyat teklifleri sunacak. Size uygun gelen, dilediğiniz firmanın teklifini kabul edebileceksiniz. Böylece Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde elektrik dağıtım işini üstlenen 13 grup, 15 şirketten ya da sayıları 160’a ulaşan tedarikçi kuruluştan herhangi birini seçebileceksiniz.

2015’te tüm aboneleri kapsayacak

Daha önceleri ayda ortalama 136 TL üzerinde elektrik faturası ödeyen aboneler bu uygulamadan faydalanabiliyordu. Ancak 2015 yılından itibaren tüm aboneleri kapsayacak şekilde düşürüldü. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de hane içi elektrikte genelde 80 TL ile 120 TL arasında fatura ödeniyor. 2015 yılından itibaren de tüm aboneler serbest tüketici olabilecek. Herkes tarife seçmek gibi elektrik tarifesi seçecek ve dağıtım firmasını değiştirebilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), son aldığı kararla yıllık 25 bin kilowat saat olan serbest tüketici limitini 5 bine düşürdü. Limitin 2015'e kadar sıfırlanması planlanıyor. Elektrik ticareti yapan şirketlerin müşterilerine özel tarife paketleri uygulamaya başladığı günümüzde, aboneler elektriği yüzde 10 ila 30 oranında değişen indirim oranlarıyla kullanabiliyor. Bu amaçla lisans sahibi 130 şirket hazırlıklarını yapıyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar