Yola tek başına çıkmak hem bol maceralı hem de özellikle güvenlik gibi konularda dikkatli olunması gereken bir deneyim. Sadece kendinizi ve bavulunuzu alarak maceraya atılmadan önce işe yarar bazı taktiklere göz atmak isteyebilirsiniz.

1- Daha ucuza konaklayın

Yalnız seyahat edenler için en önemli konulardan biri doğru konaklama alternatifini bulmak. Hem güvenli hem de uygun fiyatlı seçenekleri araştırabilir, otel yerine hostel ve benzeri alternatiflere göz atarak daha ucuza kalabilirsiniz. Üstelik hosteller yeni arkadaşlıklar kazanmak için de ideal. Biraz daha pahalı olsa da otel rahatlığından vazgeçemeyenler, en uygun otelleri hemen karşılaştırın!

2- Alkolü fazla kaçırmayın

Tek başınıza seyahat ederken gece dışarı çıkarsanız, fazla içmemeye özen gösterin. Böylece gecenin sonunda kaldığınız yeri daha kolay bulabilir ve diğer olası sorunlarla baş etmek zorunda kalmazsınız.

Tek başına seyahat edenler için ipuçları

3- Paranızı güvende tutun 

Harcamalarınız için nakit yerine kredi veya banka kartını tercih edin. Bu sayede özellikle tek başına seyahatteyken çok önemli olan nakit paranızı güvende tutabilirsiniz.

Tek başına seyahat edenler için ipuçları

4- Pasaport ve kimliğinizi iyi saklayın

Pasaport ve kimlik gibi belgeleri güvenli bir yerde muhafaza etmek her zaman önemlidir. Tek başınıza yolculuk yapıyorsanız, bu konuda daha özenli olun ve mutlaka dijital kopyalarını alarak kendinize e-posta olarak gönderin.

Tek başına seyahat edenler için ipuçları

5- Diğer gezginlerle tanışın

Tek başınıza yollardayken akşam yemeğinizi diğer gezginlerle tanışmak ve birlikte eğlenceli zaman geçirmek için değerlendirebilirsiniz. Hatta sırf bu iş için tasarlanan mobil uygulamalardan yararlanabilir, şehirde yaşayan yerel halkla yemek ve koşu gibi aktivitelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Tek başına seyahat edenler için ipuçları

6- Biraz dinlenin ve keyif yapın

Tek seyahat etmenin en iyi taraflarından biri de başkalarına bağımlı olamadan plan yapabilmektir. İsterseniz tüm günü otelde dinlenerek geçirin veya dışarı çıkıp yakın yerleri yürüyerek dolaşın. Bisikletle gezmek isterseniz de iki teker üzerinde keşfetmek için en iyi şehirlere göz atın!

Tek başına seyahat edenler için ipuçları

7- Tehlikeli yerlerden uzak durun

Her şehrin veya bölgenin daha az güvenli sayılan bölümleri vardır. Tek başınıza seyahatteyken özellikle gece geç saatlerde bu yerlerden uzak durarak güvende kalabilirsiniz.

Tek başına seyahat edenler için ipuçları

8- Giyeceklerinizi iklime uygun seçin

Yalnız gezginler için hayati konulardan biri de sağlıklı kalmak. Yanınızda kimse yokken hastalanmak tahmin etmediğiniz kadar zor olabilir. Bu nedenle üzerinize giyeceklerinizi mutlaka gideceğiniz yerin iklimine uygun seçmeye çalışın.

Tek başına seyahat edenler için ipuçları

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.