Tasarruf için neler değişmeli?

mugekanbay
İçindekiler

2012 tasarruf yılı ve bunu tekrarlamakta, hatırlamak ve hatırlatmakta fayda olduğuna inanıyoruz. Zira bir yanda bunu söylerken alışkanlıklarımızı devam ettiriyor ve birikime başlayamadım diye söylenerek aylarımızı geçiriyoruz.

Tasarruf, alışkanlıklarımızı değiştirip giderleri kısma-azaltma yoluna girdikten sonra hayatımıza girmiş olacak. Önce bunu kabul etmek ve arkasından harekete geçmek şart.

Neler değişmeli?

Kredi kartına bakış açımız

Kredi kartı bir borçlanma aracı değildir, ödeme aracıdır. Size belirlediğiniz dönemler içinde esneklik sağlar ve günü geldiğinizde borcunuzu ödeyemediğiniz vakit, aylık faiz oranı zamlanmış haliyle ödemeniz gerekecek.

Para standartlarımıza bakıç açımız

Biraz daha konvansiyonel davranarak standartlarınızın bir tık altına inmeye ve oradan taviz vermemeye çalışın. Enflasyon oranı Ocak ayı itibarıyla %11'de, risk almamak da fayda var.

Küçük tutarla büyük balık yakalamaya çalışmak

Bu yıl içinde küçük miktarlı birikimlerinizi de yine risksiz alanlarda değerlendirin. ING bank, Garanti, TEB gibi bankaların birikim hesaplarını deneyebilirsiniz. Vadeli hesap kısıtlamalarından farklı çözümler ile avantajlı oranlar sunan bu hesaplar küçük birikim sahipleri için güzel getiriler sunabilir.

Zamanınız varsa kullanın

Eğer hep elinizin altında olmasını dilemeyeceğiniz yani istediğiniz zaman çekmek olasılığının olmadığı bir birikim hesabı oluşturabilecek durumdaysanız, mevduat hesapları size göre.  
Mevduat hesapları 2011 sonlarından bu yana bankalar için önemli bir rekabet alanı oluşturmuş durumda, bu nedenle avantajlı oranlar alarak bankaların altın hesabı ya da farklı enstrümanlara sahip mevduat hesaplarını kullanabilirsiniz. Garanti, Akbank, ING, TEB gibi bankaların vadeli hesaplarını da alıcı gözle incelemenizi ve riskten sakınmanızı şiddetle öneririz. Bir hatırlatma da internetten açılan mevduat hesaplarına özel yüksek faiz oranlarından yararlanmanız için!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar