Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapuda sahteciliğin önüne daha hızlı geçmek için Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) uygulamasına başlıyor. Yeni uygulamada kimlikle beraber parmak izinize de bakılacak ve sahte kimlikle ya da imzayla işlem yapmanın önüne geçilmiş olacak.

Tapu sahteciliğine son!

Şimdilik Ankara Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde pilot bölge uygulamaya başlanılan bu sistemle tapuda sahteciliğin tamamen önüne geçilmesi hedefleniyor. Tapuda Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi şu şekilde çalışıyor. Öncelikle yeni kimlik kartlarımızda biyometrik fotoğraf, parmak izimiz ve bazı bilgiler var. Satış ya da alış yapmak isteyen vatandaşların bilgileri bu sistemle eşleştiriliyor. Yeni kimlik kartları, POS doğrulama sistemine okutuluyor ve parmak izi alınıyor. Bu parmak izinin doğru olup olmadığı kontrol ediliyor. Böylece sahte kimlik ya da imzayla işlem yapma devri sona ermiş oluyor. Güvenli ve hızlı bu kimlik doğrulama işlemi sayesinde tapuda sahteciliğin tamamen önüne geçilmesi hedefleniyor.

tapu

Vekaletli satışlar için de sorgulama

Vekalet ile yapılan alım satım işlemleri içinse Türkiye Noterler Birliği’nden sorgulaması yapılacak. Şirket adına yapılan alım satım işlemleri için de Ticaret Bakanlığı’ndan şirket çalışanı olup olmadığı kontrolü yapılacak. Vekalet ile tapu işlemleri nasıl yapılır başlıklı yazımızda vekalet vererek tapu işlemi yaptırmak isteyenlerin kafasındaki sorulara yanıt bulabilir.

Web tapu uygulaması devam ediyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bu sistemi yakında ülke genelinde de uygulamaya koymayı hedefliyor. Bu arada web tapu üzerinden online satış işlemlerinde artış sürüyor. Yeni uygulama ile alım satımlardaki pek çok işlem internet üzerinden web tapu ile yapılıp sadece imza aşamasında Tapu Müdürlüğü’ne gitmek yeterli oluyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar