İçindekiler

Tapu işlemlerinizi artık uzman kişilere yaptırabileceksiniz. Tapu Kadrostro Genel Müdürlüğü ev ya da taşınmaz mal satın alırken tapu müdürlüklerindeki büroktratik işlemleri azaltacak ve satın alacağınız bina ya da arsayla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini giderebileceğiniz uzman kişiler görevlendiriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Tapu da lisanslı aracılık dönemini” başlatıyor. Yeni taslağına göre artık vatandaşın tapudaki işlemlerini lisanslı uzman kişiler yürütecek.

Tapu, yeni sistemle birlikte üniversite mezunu birçok kişiye istihdam sağlayacak. Lisanslı aracıların oluşturulması ile birlikte yeni bir sektör doğacak.

Bürokrasi azalacak

Bu yeni aracılık sistemiyle evrakta bilgi kirliliğinin önüne geçilecek ve bürokrasi azalacak. Kâğıt ve zaman israfı önlenecek. Vatandaşın işi daha kısa sürede bitecek ve güvenli denetlenebilen bir kesim doğacak. Vatandaşa danışmanlık hizmeti sunularak tapudaki yığılmaların önüne geçilecek. Emlak sektörü rahatlayacak. Lisanslı aracılar vatandaşın ‘tapu’ işini kısa sürede bitireceği için emlakçıların zaman kaybı önlenecek.

Yeni istihdam doğuyor

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün açacağı bu sınava Sınava en az dört yılık eğitim veren yükseköğretim kurumları ile Tapu ve Kadastro Meslek Yüksek Okulu’ndan veya emlak yönetimi konularında eğitim veren en az iki yıllık bir yüksek okuldan mezun olanlar başvurabilecek. Sınava yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymiş olanlar başvuramayacak.  Bu yeni sistemin 2012 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar