IP ("aypi" okunur) numarası, internete bağlanan her bilgisayara sistem tarafından verilen bir ayırdedici numara, yani bir tür "adres"tir. IP numarası sayesinde bilgisayarlar internette diğer bilgisayarlarla veri alışverişi yapar. Yani bilgisayarınızın IP numarası sayesinde, herhangi bir web sitesindeki bilgiler sizin bilgisayarınıza kadar ulaşır. Ancak IP numarası sayısı sonsuz değildir; bir protokol çerçevesinde sınırlı sayıda IP numarası vardır.

Statik IP isteyebilirsiniz

Tüm bilgisayarlar internete sürekli bağlı kalmadığı için de, dial-up ve ADSL servis sağlayıcıları, internete bağlı kaldığınız sürece sizin bilgisayarınıza atanacak bir IP numarası verebilir, ve internet bağlantınız kesildiğinde de bu numarayı başka bir bilgisayara atayabilirler. Eğer IP numaranızın sabit olmasını, hiç değişmemesini isterseniz, sağlayıcınızdan bir Statik IP talebinde bulunabilirsiniz. Böylece internetten çıkıp geri girdiğinizde size yine aynı IP numarası verilir, ve bu numara servis sağlayıcı tarafından başka bir bağlantıya atanmaz.

Birden fazla bilgisayarda dikkat

Unutulmaması gereken nokta ise, eğer aynı ADSL bağlantısını birden çok bilgisayarla kullanıyorsanız, IP numarasının bilgisayara değil, bağlantıyı yapan modeme atandığıdır. Yani sağlayıcı her bir bilgisayara ayrı IP vermez; bağlantıyı yaptığınız modeme tek bir IP verir.

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.