Twitter, Facebook ya da Youtube’tan fotoğraf ve video paylaşırken bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Zira Telif Hakları Yasası’nda yapılacak değişikle paylaştığınız eserler için telif hakkı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

İçindekiler

Hemen belirtelim yasaya göre sosyal paylaşım sitelerinden link vererek video paylaşmak suç teşkil etmeyecek ancak eser sahibini izni olmadan paylaşım kesinlikte yasak. Yasayı ihlal edene 2 bin liraya kadar para cezası cd çoğaltana 4 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

 

Önce uyarı yapılacak

Telif Hakkı konusunda kurallara uymayanlara önce uyarı yapılacak. 2. Uyarıdan sonra ise para cezası kesilecek. Bu ceza 500 TL ile 2000 TL arasında değişecek. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yasal olarak paylaşım yapan sitelerden paylaşım yapmak suç değil. Ancak eser sahibinin izni olmadan video yayınlamak suç sayılacak.

Yasada boşluklar var

Telif hakları konusunda eskiye göre ciddi gelişmeler var. İnternete ilk adım attığımız yıllarda bu konuda herkes istediğini gibi her eseri paylaşıp çoğaltabiliyordu zamanla yapılan değişikliklerle eser sahipleri korundu. Ancak yine de yasada yasal boşluklar var ve bu konuda çalışma yapılması gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki Bilişim Suçlarıyla Mücadele bölümü ciddi çalışmalar yapıyor ancak yasal düzenlemelerin daha da çok değişmesine ihtiyaç var.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar