• Anasayfa
  • Bilgi
  • Sonbahar tatili için bağışıklığını yükselt!

Sonbahar tatili için bağışıklığını yükselt!

nihanbayram
Nihan Bayram
15 Eylül 2020
I
3 dk
I
224
I
Güncellenme: 15 Eylül 2020
İçindekiler

Her ne kadar kabul etmek istemesek de yaz resmi olarak bitti. Bunaltıcı yaz sıcakları, yerini yavaş yavaş rüzgârlı ve kapalı havaya bırakıyor. Yazın son günlerinin tadını biraz daha fazla çıkarmak isteyenler kendilerini derecelerin hala yazı gösterdiği güney kesimlere atıyorlar. Tabii tatilde yaz sıcaklıklarını yaşayıp sonra sonbaharın serin esintilerine dönünce uyum sağlamak zorlaşıyor. Bu da sonbaharın ilk hastalığına davetiye çıkarıyor. Ancak bu yıl, yaşadığımız pandemi süreci nedeniyle ekstra dikkatli olmamız gerekiyor. Hadi gel, hep birlikte sonbahar tatili için bağışıklığımızı nasıl yükseltebileceğimize bakalım.

Maske takmayı ve ellerini yıkamayı unutma!

Maske artık hayatımızın olmazsa olmazları arasında. Artık hepimiz evden çıkmadan anahtar ve cüzdanından önce maskemizi kontrol ediyoruz ama yine de bu önemli tedbiri tekrar hatırlatmak isterim. Pandemi sürecinde hem kendimizin hem de toplumumuzun sağlığını korumak için maske takmak zorunda olduğumuz her yerde maskemizi ağzımızı ve burnumuzu tam kapatacak şekilde takmalıyız. Çıkarmak zorunda kalmadıkça çıkarmamalıyız ve maskemizi çıkardıktan sonra ellerimizi yıkamalıyız. Elleri yıkamak demişken 20 saniye boyunca ellerimizin her yerini düzgünce sabunlayıp yıkamayı da unutmamalısın.

Su içmeyi ihmal etme!

Sonbahar aylarında bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak zorundayız. Özellikle havaların hala yaz sıcaklığında seyrettiği güney kesimlerde son bir yaz tatili planlıyorsan tatilde hasta olmak istemezsin. Tatilden dönünce de mevsim değişikliği nedeniyle bağışıklığının düşmesi hoş bir anı olmaz. Bu geçiş dönemlerinde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için de metabolizmamızın hızlı çalışması ve bu sayede vücudumuzdaki toksinleri daha hızlı atmamız gerekiyor. Bunu başarmak için de bol bol su içmeliyiz. Günlük almamız gereken su miktarını aldıkça kan dolaşımımız hızlanıyor ve vücudumuz enfeksiyonlara karşı daha güçlü hale geliyor. O yüzden ne olursa olsun su içmeyi ihmal etmemelisin. Eğer sen de benim gibi genelde su içmeyi unutanlardansan kendine güzel bir sürahi ya da cam şişe almayı dene. Sürahin ne kadar güzel olursa o kadar çok su içmek isteyeceksin.

Düzenli beslen!

Yaz sıcakları, beslenme düzenimizi de etkiliyor. Hava çok sıcak olduğu için yazın hafif lezzetlerle öğünlerimizi geçiştirebiliyoruz ve bazen öğün atlayabiliyoruz. Özellikle tatile çıktığımızda beslenme düzenimiz bozulabiliyor. Sonbahar ayları sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek için ideal zamanlar. Kendi yaşına ve kilona uygun olacak şekilde sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmek, seni hava değişikliğinin getirebileceği hastalıklardan korumanın yanında sağlıklı ve uzun bir yaşamın da en önemli parçası. Selenyum, çinko, kalsiyum gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirecek mineraller yönünden zengin yiyecekleri beslenme düzenimize dahil etmemiz gerekiyor. Hücrelerimizi koruyan selenyum, metabolizmamızı kuvvetlendiren çinko ve vücudumuzdaki ödemi azaltan kalsiyumun yediğimiz yiyeceklerde olmasına özen göstermeliyiz.

Vitaminden uzak kalma!

Mevsim değişince C vitamini yönünden zengin meyveler ve sebzelerde tezgahlarda ve raflarda yerini almaya başlıyor. Ispanak, portakal, limon, mandalina, karnabahar, kivi gibi C vitamini yönünden zengin besinlerden her market alışverişinde almaya çalışmanı öneririm. Tabii sadece marketten almakla bize düşen görev bitmiyor. C vitamini içeren besinleri doğru saklamayı ve pişirmeyi de öğrenmek gerekiyor. C vitaminini yediğimiz besinlerden almamız çok önemli çünkü vücudumuzda üretilmiyor ve dışarıdan aldığımız C vitaminini de çok hızlı kaybedebiliyoruz. Eğer besinlerden yeteri kadar C vitamini aldığını düşünmüyorsan doktoruna danışarak takviye olarak da vitamin alabilirsin.

Uyku düzenine dikkat et!

Tatil için uçak bileti ya da otobüs bileti aldığı gece heyecandan uyuyamayanlardan mısın? Hele bir de tatil yaklaştıkça o güzel ve tatlı heyecan yüzünden iyice uyku tutmaz. Tatilde zaten günün tadını çıkarmak için erkenden kalkıp gece geç saatlere kadar eğlendiğin için uyku düzeni hak getire ama senenin son tatilini yaptıysan artık uykunu bir düzene sokma zamanı geldi. Düzensiz bir uyku bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor ve birçok hastalığın da önemli nedenleri arasında sayılıyor. Günde 5 saat ya da daha az uyuyanların kalp hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklarla karşı karşıya kalma riski artıyor. Tabii bir de vücudumuz dinlenemediği ve yeterli enerjiyi alamadığı için grip ve soğuk algınlığına karşı da zayıf kalıyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar