Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) kısa mesaj ara bağlantı ücretlerinde yaklaşık yüzde 75 oranında indirim yaptı. Buna göre mesaj başına ara bağlantı ücreti Avea’nın 1,87 kuruştan 0,47 kuruşa, Vodafone’un 1,73 kuruştan 0,43 kuruşa, Turkcell’in 1,70 kuruştan 0,43 kuruşa düşürüldü.

Aslında uygulama sürekli SMS kullananlar için değil de, benim gibi ara sıra SMS atanlar için avantajlı. Çünkü cep telefonu operatörü firmalarından sık sık SMS ile ilgili mesaj alıyorum. “Ayda attığınız 5 ya da 10 SMS için 3 ya da 4 TL ödüyorsunuz dilerseniz şu pakete girin sadece 3 TL’ye 100 SMS atın” şeklinde kampanya mesajları alıyordum. Oysaki genç kitlenin dışındaki insanlar SMS’i ancak gerekli gördükleri zaman kullanıyorlar. 100 SMS ya da 1000 SM bedava da olsa atmayacağım bir kampanyaya niye gireyim diye düşünüyordum. Ancak 3 ya da 5 SMS için de aynı parayı ödemek mantıksız geliyordu. SMS ücretlerinde de uzun zamandır indirim yapılmamıştı. Ancak BTK yüzde 75’lik bir indirimle bu sıkıntıyı giderdi.

 

İçindekiler

Çağrı sonlandırma ücretleri de düşürüldü

BTK’nin kararına göre işletmecilerin kendi şebekelerinde sonlandırılan çağrılar için diğer işletmecilerden talep ettikleri sonlandırma ücretinin yüksek olmasına da değinildi. Turkcell’in SMS çağrı başlatma, çağrı sonlandırma ücreti 0,43 kuruş, on-net çağrı ücretleri ise 0,73 kuruş olarak belirlendi.

GSM firmalarının SMS gelirleri düşüyor

Şunu da belirtmekte fayda var. Akıllı telefon satışının artmasından sonra Whats Up tarzı bedava mesajlaşma programları SMS gelirini bir hayli düşürmüştü. Bu indirimden sonra GSM firmalarının SMS gelirleri daha da düşebilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar