Kredi Kayıt Bürosu’nun karşılıksız çekin önlenmesi için oluşturduğu Çek Raporu Sistemi hayata geçiyor. 2 Ocak’ta başlayacak sistemle isteyenler çeki aldığı kişinin bankacılık sistemindeki bilgilerini görebilecek.

Raporda hesap sahibinin bankacılık sistemindeki 2007 sonrası pozitif ve 2009 sonrası negatif tüm çek bilgilerini görebileceksiniz. Rapora bakılarak çeki kesen kişinin ne zamandan bu yana ne kadar çek kestiği, geçmiş ödeme alışkanlıkları, çekin tutarının ortalama çek tutarı ile uyumlu olup olmadığı görülecek. Böylece malı satan kişi çeki kabul edip etmeyeceğine kolaylıkla karar verebilecek.

Çek kabul eden kişi, çek sahibinden Çek Raporu isteyecek. Çek kesen kişi de bankaya giderek belirli bir ücret karşılığında raporu alarak çeki verdiği kişiye gösterebilecek.

İçindekiler

Sistem nasıl işleyecek?

Mal satan kişi, çeki eline aldığında, alıcı bu çeki vermeyi teklif ettiğinde, hemen çekinin üzerindeki çek numarasını ve kendi TC kimlik numarasını, tüzel kişi ise vergi kimlik numarasını cep telefonundan 444 4 552 (KKB) numarasına SMS atacak. Çek numarasından bu çekin hangi bankaya ait olduğunu sistem hemen algılayacak. İlgili bankaya Kredi Kayıt Bürosu’ndan mesaj gidecek. Kredi Kayıt Bürosu “A kişisi senin şu numaralı çekini sorguluyor. Çek raporunun KKB tarafından ona gönderilmesine izin veriyor musun?” diye bir soru soracak. Evet derse anında çek raporu sorgulayan kişiye gidecek. Hayır derse, 'Keşideci sorgulamana, çek raporunun gönderilmesine izin vermiyor' diye mesaj gidecek ve böylece 5 saniye içinde rapor gönderilmiş olacak.

Karşılıksız çek artmıştı

Çek Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 3 Şubat 2012’den itibaren karşılıksız çek veren kişilere uygulanmakta olan hapis cezası yürürlükten kaldırıldı. Söz konusu yasa değişikliğinden sonra karşılıksız çek sayısında hızlı bir artış oldu. Kredi Kayıt Bürosu’nun 2 Ocak’ta başlatacağı uygulamayla çek yeniden eski değerine kavuşmuş olacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN