Hepimiz sosyal ağlarda kendimize yer bulunca iş dünyasının da gözleri sosyal medyaya çevrildi. Şirketler artık sosyal medyada daha etkili olabilmek ve kendi sayfalarının daha fazla beğenilmesini sağlamak için çoktan kolları sıvadı bile.

Deloitte ile Massachusetts Instute of Technology (MIT)’ın ortaklaşa yaptığı İş Dünyasının Sosyalleşmesi: Şirketler Gerçekte Neler Yapıyor? araştırması, şirketlerin sosyal iş kavramına bakış açılarını ortaya kokuyor. 115 ülkede yöneticilerle yapılan araştırmada, iş dünyasının sosyal medya, sosyal yazılım ve sosyal ağlara giderek önem verdiğini ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 18’i iş dünyasının sosyalleşmesi gerektiğini vurgularken, katılımcıların yüzde 65’i 3 yıl içinde iş dünyasının sosyalleşeceğini söyledi.

İçindekiler

Sosyal ağ hesapları artıyor

Tanıdığımız hemen herkesin Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda hesapları var. Üstelik birkaç yıl önce sadece gençlerin kullandığı bu hesapları artık anneler, babalar, dedeler, büyükanneler bile kullanmaya başladı! Hal böyle olunca sosyal medyadan müşteriye üstelik farklı yaş gruplarına direk ulaşma şansı arttı. Dolayısıyla sosyal medyayı etkili kulanan bir şirket hem müşterisine direk kısa yolla ulaşmış oluyor hem de reklam ve kampanyalarını daha etkili kullanabiliyor.

Bu hızlı ve direk iletişim sayesinde etkili kampanyalar ya da reklamlarla kendine daha çok yer buluyor. Çünkü bir anda beğeniler sosyal medya diliyle like’lar ve paylaşımlar artıyor. Şirketi özellikle internet dünyasında, sanal alemde daha başarılı bir noktaya çekebiliyor. Şirketler takipçi sayısını arttırarak daha da etkili olmanın planlarını yapıyor.

Türkiye’de 31 milyon Facebook kullanıcısı var

Araştırmaya göre özellikle büyük şirketler sosyal işleri daha da çok önemsiyor. Ve bu iş için çoktan sosyal medya çalışanlarını işe aldı bile! Hemen hatırlatalım Türkiye’de yaklaşık 31 milyon Facebook kullanıcısı var. Ve Türkiye, Facebook’u en çok kullanan ülkeler sıralamasında bazen ilk 5’e girse de şu anda 7. sırada. Ülke nüfusunun neredeyse yarısının Facebook hesabının olması önemli bir oran.

Türkiye’de 7.2 milyon twitter kullanıcısı var

Türkiye’de twitter kullanıcı sayısı ise 7.2 milyon. Aktif kullanıcı yani her gün atılan twett sayısı ise 5.3 milyon. Dünya genelinde her gün 175 milyon tweet atılıyor. Türkiye’de bir aylık süreçte her gün atılan tweet sayısı ise 1.7 milyon. Bu da her saniye yaklaşık 20 tweet atıldığı anlamına geliyor. Twitter’de her gün dünya genelinde bir milyon kişi üye oluyor. Şirketin reklam gelirlerinden 249, 2014’te ise 540 milyon dolar gelir sağlaması bekleniyor.

Lady Gaga’nın takipçisi 19.3 milyon

Twitter’da en çok takipçisi olan beş isim de şarkıcı. Birinci sırada 19.3 milyon takipçi ile Lady Gaga geliyor. İkinci sırada 17.5 milyon takipçisiyle Justin Bieber, üçüncü sırada ise 15.1 milyon takipçiyle Katy Perry var. Önümüzdeki yıllarda medyanın da giderek dijital hale geleceğini hesaplarsak sosyal medyanın etkisi daha uzun yıllar sürecek gibi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar