Dünyanın en büyük açık hava halk festivali olarak anılan Oktoberfest her yıl Eylül ayında Almanya'nın Münih şehrinde coşkuyla kutlanıyor. Yaklaşık 7 milyon litre biranın tüketildiği festival süresince Almanya'nın Bavyera eyaleti ve Münih kenti tam bir karnaval havası yaşıyor.

Dünyanın en eski festivallerinden

Dünyanın en eski festivallerinden

Her yıl Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen Oktoberfest'in neredeyse 200 yıllık bir geçmişi var.

Uçak Bileti

Festivale özel biralar

Festivale özel biralar

Festival bu yıl 22 Eylül'de başlıyor ve 7 Ekim'de sona eriyor. Sadece bu festivale özel olarak üretilen biraların alkol oranı daha fazla ve rengi normal biraya kıyasla daha koyu.

Musluk çakma töreni

Musluk çakma töreni

Festival Münih Belediye Başkanı'nın büyük bir bira fıçısına musluk çakmasıyla başlıyor ve binlerce insan aynı anda bardaklarını dolduruyor. Bu seremoniye Bavyera dilinde ''O'zapft is!” yani ''Çeşmelendir'' deniyor.

Litrelik bardaklar

Litrelik bardaklar

Biralar festivale özel olarak üretilen litrelik bardaklarda içiliyor ve boşalan bir bardak anında tekrar dolduruluyor.

Geleneksel kıyafetler

Geleneksel kıyafetler

Bavyeralılar festivale geleneksel kıyafetleri ile katılıyor ve binlerce insan festival süresince renkli görüntüler oluşturuyor.

Bira çadırları

Bira çadırları

Festivale özel 'Bierzelt'' adlı bira çadırları kuruluyor ve burada Bavyeralı bira üreticileri özel olarak hazırladıkları biraları sunuyorlar.

Konserler ve etkinlikler

Konserler ve etkinlikler

Festivalde sadece lezzetli biralar yok. Festival süresince çeşitli etkinlikler ve konserler de eğlendirmek için festival alanında katılımcıları bekliyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar