Şimdi çok uyguna ev bulma zamanı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Konut kredisinde de faizlerin arttığı şu günlerde ev almak isteyenler çekinmeye başladı. Ancak unutmayın, faiz oranları artsa da, ekonomik çalkantılarda her zaman uygun fiyatlı ev çıkma olasılığı da artar. O yüzden eğer ev satın alacaksanız şimdiden ev aramaya başlayın. Önemli olan evi bulmak, daha yüksek faizli kredi kullansanız bile, kredinizi dilediğiniz zaman yeniden yapılandırabilirsiniz.

Kriz fırsat getirebilir

Ekonomide sadece Türkiye’de değil dünyada da aşağı yönlü hareketlilik, ev almak isteyen, daha doğrusu yüklü miktarda borca girmek isteyenleri tedirgin edebilir. Ancak kriz çoğu kez beraberinde fırsatı da getirir. Evini satıp parasını bankaya ya da dolara yatırmak isteyenler çıkabilir. Bazı ekonomik sebeplerden dolayı evini ederinin altında satanlar olabilir. Genelde bu tip zamanlarda insanlar beklerler. Ancak evini biran önce elden çıkarmak isteyenler beklemeyi değil, parayı vereni tercih eder. Bu dönemlerde genelde yatırımcılar fırsatı kaçırmaz. Peki bu fırsat sıradan bir vatandaşa neden yaramasın?

Aylık taksitlerde ne kadar artış oldu

Geçen hafta konut kredisi faizlerindeki artışla birlikte 120 ay vadeli 100.000 TL kredinin aylık taksitleri 1.450 TL dolaylarına çıktı. Geçen aya göre aylık taksitlerde yaklaşık 30 TL’lik bir artış var. Ancak evin toplam fiyatında 30.000 TL ya da 50.000 TL daha ucuza satılan bir ev bulduğunuzda aylık 30 TL fazla ödemek çok da sıkıntı olmaz. Bir ay önce 235.000 TL’ye satılan ev eğer fiyatını 230.000 TL’ye çekmişse o zaman faizin artışına takılmayın. Çünkü toplamda kazançlı çıkmış oluyorsunuz.

Yeniden yapılandırma fırsatı

Konut kredinizi faiz oranları düştüğü zaman kredinizi yeniden de yapılandırabilirsiniz. Kredi faizleri son 4 yıldır %1,20’leri de gördü, %0,69’a kadar da düştü. Bu yüzden faizlerde indirime gidildiği zaman kredinizi yeniden yapılandırıp aylık taksitlerinizde düşüş de sağlayabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar