Sıcakta Trabzon'a uçun, yaylaya çıkın

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Sıcaklardan bunaldığımız bu günlerde yeşille mavinin kucaklaştığı serin ve ter temiz bir havada tatil yapmak ister miydiniz? Hiç durmayın hemen enuygun.com uçak bileti sayfasından Trabzon’a bir bilet alın. Trabzon’da sizi Ağustos sıcaklarında birbirinden güzel yaylalar karşılayacak. Gelin Trabzon’da önce tarihi yerlere, ardından da yaylalara doğru bir yolculuğa çıkalım...

Doğal güzelliklerinin yanında zengin bir tarihe de sahip olan Trabzon’da çok sayıda tarihi ve turistik yer gezmek mümkün. Sümela manastırı, Kızlar Manastırı, Santa Maria Klisesi, Ortahisar Evleri, Ayasofya müzesi gibi çok sayıda tarihi mekan var. Buralara toplu ulaşım araçlarıyla ya da taksiyle gidebilirsiniz. Şehrin bir de tabii dillere destan doğal güzelliklerini unutmayalım.

Bunların başında dünyaca ünlü bir yer olan Uzungöl geliyor. Trabzon’a 99 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 m. yükseklikteki Uzungöl, ilk bakışta karpostaldan çıkmış bir görüntü veriyor insana. İsviçre Alp’lerine benzer bu turistik yerde konaklama yapmak mümkün. Ahşap yayla evlerinde kaldığınızda sabah erkenden dinç bir şekilde uyandığınıza tanıklık edebilirsiniz. Uzungöl, Trabzon yayları içerisinde en popüler olanı ve çok sayıda konaklama tesisi mevcut. Ancak Uzungöl’ün dışında daha bakir kalmış yaylarlar görmek istiyorsanız çok sayıda seçenek de mevcut.

Popüler bir başka yayla da Kirazlı yaylası. Burada da konaklama yapabileceğiniz civar köylerde pansiyonlar mevcut.  Ancak Maçka Mavura, Lapazan, Maçka Çakırgöl, Şolma, Sultan, Erikbeli, Sazanalanı,  Sisdağı, Kadırga, Çatmaobası, Mızraklı su, Düzköy yaylaları ise daha bakir. Buralarda konaklamak isterseniz yanınıza kamp malzemesi götürmeniz şart. Yayların birçoğuna arabayla çıkmanız zor olabilir. Bu yüzden yaylalara yolculuk yapan minübüsleri tercih etmenizi öneririm.

Bu sıcak ve nemli yaz gününde Trabzon yayları, serin ve oksijeni bol havasıyla size oldukça iyi gelecektir. Yaylaların yanısıra Trabzon şehir merkezinde konaklamak için de birkaç otel seçeneği de bulabilirsiniz.

 

NovOtel Yomra

Arabayla Trabzon havalimanına 20 dakika mesafede Novotel Yomra'da spa ve güzellik merkezine kadar aradığınız pekçok şeyi bulabilirsiniz. Odaların geneli deniz manzaralıdır. 4 yıldızlı bu otelin Ağustos ayı çift kişilik konaklama bedeli 154 TL’den başlıyor.

Zorlu Grand Otel

Trabzon merkezde yer alan Zorlu Otel’de 5 yıldızlı bir otelde aradığınız tüm konforu bulabilirsiniz. Şehir merkezinde olduğu içinde yürüyerek pekçok yeri gezmeniz mümkün. Otelin Ağustos ayı çift kişilik konaklama ücreti 176 TL’den başlıyor.

USTA OTEL

Trabzon merkezde konumlanmış Trabzon’un en eski otellerinden biridir Usta Otel. Şehir merkezinde olduğu için geleneksel Trabzon yemekleri yapan ve hamsi tava satan dükkanlara gidebilirsiniz. Trabzon’da Karadenizlilerin ana yemeği hamsi tava yapan lokantalar bulabilirsiniz. Bu otelin de Ağustos ayı çift kişilik gecelik konaklama ücreti 165 TL’den başlıyor.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar