• Anasayfa
  • Bilgi
  • Seyahat etmeyi özleyenler için: Hayal kurmaktan vazgeçme!

Seyahat etmeyi özleyenler için: Hayal kurmaktan vazgeçme!

setenaygokdag

Kimimiz bir ayı aşkın süredir sosyal izolasyondayız, kimimiz işe gidip gelmeye devam ederken iptal etmek zorunda kaldığımız tatillerin ardından bakıyoruz. Durum ne olursa olsun, tüm dünyanın sınırlarını kapattığı ve iç turizmi durdurmak zorunda kaldığı şu günlerde geleceğe dair planlar yapmak ve hayal kurmak zor olmaya başlıyor. Sağlıklı kalmak ve kimseye virüs taşımamak için alabildiğimiz tüm önlemleri alalım ama ya psikolojik zorluklarla nasıl başa çıkacağız? Hayal kurmaktan vazgeçmemek ilk adım. Seyahat ile ilgili hayal kurmanı kolaylaştıracak ve can sıkıcı günleri bir nebze olsun unutturacak öneriler için seni aşağıya alalım.

İçindekiler

Mantar pano bugünler için var!

Çoğumuzun elinin altından en az bir kere geçmiş olan mantar panolar aslında böyle günlerde çok işe yarıyorlar. Evde varsa ne ala! Yoksa hemen internetten sipariş edebilirsin. Ya da belki duvarının bir kısmını yapışkan kağıtlar için ayırabilirsin. Peki ne mi yapacaksın? Öncelikle görmediğin ama gitmek istediğin yerleri sıralayarak başlayabilirsin. Fotoğraflar ve çizimlerle ve hatta haritalarla süslersen çok daha renkli ve iç açıcı olacağına eminim.

Klişeler de işe yarar

Peki bu panoya sadece ülkeler ve şehirler koymak yeterli mi? Sanmıyorum. Klişelerin de yakıştığı durumlardan biri benim için listeler. Panonun ya da duvarının bir bölümünü “Ölmeden Önce Yapılması Gereken 10 Şey Listesi”, “50 Yaşıma Kadar Gezmem Gereken Yerler Listesi” gibi tamamen sana özgü bir listeye ayırabilirsin. Mesela tırmanmak istediğin bir dağ, görmek istediğin bir canlı türü, güneşi batırmak istediğin bir nokta… Tamamen senin hayallerine kalmış!

Listeleri somutlaştıralım

Hepimizin şahane panoları oldu mu? Harika! Bu yazılara ve görsellere sadece bakmak bizi birkaç hafta heyecanlı kılar, onlar için adım atmaksa hayallerimizi canlı tutabilir. Örneğin listende doğada birkaç gece geçirmek mi var? Doğa tatilinde gerekenler ne bilmiyor musun? Hemen, birkaç gece için sana gereken ekipmanları belirle, alışveriş sepeti oluştur, en uygununu bulmak için karşılaştır, insanlardan fikir al. Minik minik satın almaya bile başlayabilirsin belki. Ufak bir adım atmak benim için yeterli diyorsan gitmek istediğin yerleri harita üzerinde birleştirerek kendine bir tatil rotası belirlemek bile canlandırıcı olabilir.

Bilgilerini sına!

Coğrafya derslerinin çok geride kaldığı günlerdeysen, üstelik bir de “hangi şehir, hangi ülkede”, “bu bölgenin nesi meşhur, hiç bilmiyorum” diyorsan bilgilerini tazeleme zamanı geldi demektir! Elimizin altında her bilgiye kolaylıkla ulaşabildiğimiz internet gibi bir nimet varken faydalanmamak olmaz. Seyahat blogları, bilgi verici forumlar, sosyal medya hesapları ve daha nicesi arasından ilgi alanlarına göre olanları takip edebilirsin. Bu bilgiler sayesinde kendine yeni rotalar bulman da mümkün!

Kitap ve filmlerde seyahate yönel

Tarihi boyunca sanat, insanlığın en büyük ilham kaynağı oldu. Seyahatler için aradığın ilhamı kitaplarda ve filmlerde bulabilirsin. Yolculuk temalı kitaplar, bir şehri baştan sona gezdiren filmler, keyifli gezi programları ve tabii ki doğanın güzelliklerine odaklı belgeseller… Bu ilham verici eserleri izlemek ve okumak sana yeni bir ufuk açabilir.

Umarım öneriler seni ve gelecek yolculuklarını keyifli hale getirir. Unutma ki en özgür ruhlu gezginlerin hepsi yolculuklarına hayal kurarak başladı!

 


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
53 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar