İçindekiler

Sevilla yazları sıcak, kışları ılık geçen tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Temmuz ve Ağustos en sıcak geçen aylar olup kışın en soğuk geçen ay ise Ocak ayıdır.

Yaz

Haziran ayından Eylül’e kadar Sevilla’da yaz ayları çok sıcak geçer. Bu dönemde gündüz vakitlerinde hava sıcaklığı nadiren 30 derecenin altına düşer. Şehirde ortalama sıcaklık en yüksek 36 derece, en düşük ise 20 derece olarak görülür. Hatta bazı günlerde hava sıcaklığı 40 derecelere kadar çıkar. Yaz aylarında neredeyse yağmur hiç yağmadığından kuru bir sıcak hava hâkimdir.

Kış

Aralık’tan Şubat ayına kadar hafif bir kış geçiren Sevilla’da hiçbir zaman dondurucu soğuk olmaz. Ortalama hava sıcaklığı 15 derece ile 6 derece arasında değişir. Bu dönemde 8-10 gün süren kısa ama yoğun yağışlar görülür.

Bahar ve Sonbahar

Bahar ve Sonbahar dönemlerinde Sevilla’da yağışlar da güneşli günler de görülür. Ortalama hava sıcaklığının 20 derecelerde seyrettiği bahar aylarında hava sıcaklığı özellikle Mayıs ayında 27 dereceye kadar yükselebilir. Yağmurlu günlerin ardından hava sıcaklıkları düşse de Sevilla’yı ziyaret için en ideal zamanlar bahar ve sonbahar aylarıdır. Mart ayı şehirde en çok yağışın görüldüğü aydır.

Sevilla'da aylara göre ortalama hava sıcaklığı
  Min (°C) Max (°C)
Ocak 4 13
Şubat 5 14
Mart 7 16
Nisan 8 17
Mayıs 12 20
Haziran 16 24
Temmuz 24 35
Ağustos 25 37
Eylül 19 28
Ekim 12 21
Kasım 8 17
Aralık 6 14

Sevilla'da gezilip görülecek yerleri öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar