Birçok özelliği ile İzmir'e benzetilen Selanik, Yunanistan'ın güzel sahil kentlerinden biri. Hem gündüz hem de geceleri canlı şehri ziyaret edenlerin görmesi gereken çok sayıda yer var. Ancak tamamını gezecek kadar vaktiniz yoksa, hızlandırılmış bir Selanik turu için bu yerleri mutlaka listenin ilk sıralarına ekleyin.

Tsimiski Caddesi

Şehrin en hareketli merkezlerinden biri olan bu cadde boyunca uzanan mağazalardan alışveriş yapabilir veya yine caddede bulunan kafe ve restoranlarda Yunan lezzetlerini deneyebilirsiniz. Cadde günün neredeyse her saati etrafta dolaşan kent sakinleri ve turistle dolu.

Ana Poli

Kentin en yüksek noktası Ana Poli, ''yukarı şehir'' olarak anılıyor. Buradan Selanik'in önemli bir bölümünü tepeden izlemek mümkün. Ayrıca civarda yemek yiyebileceğiniz restoranlar ve tavernalar da var. Eğer yüksekten şehir manzarası izlemeyi seviyorsanız, tercihiniz kesinlikle burası olmalı.

Selanik'te herkesin görmesi gereken 7 yer

Aristoteles Meydanı

Selanik'in en ünlü meydanı burası. Üstelik kentte inşa edilen en güzel binalardan bazıları da yine burada. Meydanda bulunan binalardan birine çıkabilir, manzarayı seyredip fotoğraf çekebilirsiniz.

Selanik'te herkesin görmesi gereken 7 yer

Ladadika

Özellikle akşam olduğunda şehirde vakit geçirmek için tercihiniz tam da bu bölge olmalı. Tavernaları ile ünlü bölgede hem yemek hem de eğlenmek için harika mekanlar var. Buralarda karides, kalamar, ahtapot gibi lezzetleri tadabilirsiniz. Caciki olarak anılan cacık da bu lezzetler arasında. Ladadika'da Yunan müziği eşliğinde yemeğinizi yiyeceğiniz neredeyse her yer lezzet ve eğlence garantili.

Selanik'te herkesin görmesi gereken 7 yer

Beyaz Kule

Şehirde Osmanlı döneminden kalan ender eserlerden biri olan bu kule aynı zamanda kentin en önemli sembollerinden de biri. Kule, Osmanlı hakimiyetinden sonra beyaza boyanmış ve o dönemden bugüne bu adla anılıyor.

Selanik'te herkesin görmesi gereken 7 yer

Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu ve büyüdüğü ev de Selanik'te. Yine kentte görülebilecek ender Osmanlı eserinden biri olan ev, müze olarak ziyaret edilebiliyor. Atatürk'ün kullandığı bazı kıyafetler ve eşyalar burada sergileniyor.

Selanik'te herkesin görmesi gereken 7 yer

Paralia

Birçok açıdan İzmir'e benzetilen Selanik'te yine İzmir Kordon'u andıran bölgenin adı Paralia. İster sahil boyunca uzanan mekanlardan birine oturun ve lezzetli uzoların tadına bakın, isterseniz de sahil boyunca yürüyün veya bisikletle dolaşın. Selanik'i gerçekten yaşamak için Paralia'yı görmeniz gerekenler arasında ilk sıralara almalısınız. Selanik'i keşfetmeye başlamak için hemen İstanbul – Selanik uçak bileti fırsatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Selanik'te herkesin görmesi gereken 7 yer

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.