• Anasayfa
  • Bilgi
  • Schengen Vizesinde Maliyet Arttı, Vize Süresi Kısaldı

Schengen Vizesinde Maliyet Arttı, Vize Süresi Kısaldı

cemdisbudak

Avrupa tatili planlayanlar için bu tatilin en zorlayıcı ve maliyetli kısımlarından birisi de Schengen vizesi için ödenen masraflar. Masraflar son yıllarda öyle arttı ki geçtiğimiz 4 yılda Türkiye’den Schengen ülkelerine gitmek isteyenler toplamda 140 milyon Euro yani yaklaşık olarak 400 milyon 400 bin TL para ödedi.

 

Uçak Bileti

Avrupa Birliği ile vizesiz seyahat hayalleri kuran biz seyahat seven veya iş için bu ülkelere gitmek isteyenlerin tek ödediği masraf da vize değil. Schengen vizesi dışında her ülkenin konsolosluğuna göre özel fotoğraf, aracı kurumlara ödenen para, postalama, randevu alma, belgelerin İngilizceye çevrilmesi ve benzeri işlemler için de servet ödüyoruz. Eğer bunları da hesaba katarsak Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için ödenen Schengen vize parası 3-4 kat artacaktır.

Vize süreleri de artık eskisi kadar uzun değil kalınacak otelin rezervasyonu ve uçak bileti tarihlerine göre vize süreleri 3 güne kadar indi. Eskiden 1 yıllık aldığınız vize süresi 6 aya, 6 aylık alınan vize süresi de 1 aya düştü, yani genelde uzun süreli vize de vermiyorlar. Yıl içerisinde ticaretle uğraşanlar birden fazla sefer Schengen vizesi almak zorunda kalıyor. Sırf Schengen vize başvurusu için ortalama 100-150 Euro masraf ödenmesine rağmen bu ödemeye değecek bir vize alınması zor.

 

Bazı konsolosluklar kırtasiye, bazıları ise fotoğraf stüdyosu kurdular konsolosluk içine, yani vize alınan yerler birer ticarethaneye döndü. Ayrıca hizmetlerden daha hızlı yararlanmak isteyenler için VIP hizmet de başlattılar.

Schengen vizesi ile ilgili en büyük sorunlardan birisi de vize çıkmasa da vize için ödenen ücretin geri alınamıyor olması.

Schengen vizesi için gerekli belgeleri bu yazımızda bulabilirsiniz.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
62 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN