Elinize geçen doların sahte olup olmadığını öncelikli olarak en iyi kağıt kalitesinden anlarsınız. Kağıdının kalitesi biraz farklıdır. Şekil ve renklerinde dağınıklıklar bulunabilir.

Şeritte USA ve banknot tutarı yazar

Bir de en garanti yöntem paranın ipi içerisindeki yazıdır. Sahte paralarda genelde bu özelliği tam olarak yapamazlar. Bunun için elinize geçen banknotu bir ışığa tutarak küçük yazılar yazan güvenlik şeridini kontrol edin. Şeritte USA ve banknotun tutarı yazar. Örneğin 100 dolarlık banknotta USA HUNDRED yazısı yazmaktadır. Bu yazıların paranın iki tarafından da görülmesi gerekir.

 

Parayı ışığa tutun

Bu işlemleri yaptınız ve hala net olarak bir karara varamadıysanız size yardımcı olacak başka bir ipucu da şudur. 10 dolar 20 dolar ve 50 dolarlık banknotların sağ üst köşesinde ışığa tuttuğunuz zaman renk değiştiren bir bant bulunur. Dolardaki bir başka önemli ayrıntı da potrenin etrafındaki çizgilerin düz olarak gitmesidir. Bu çizgiler buğulu ya da yamuk yumuksa sahtedir.

Dünyanın en çok kullanılan dövizi

Dünyada dolaşımda bulunan en çok döviz türü olan ABD dolarının dünya üzerinde geçmediği ülke yok gibidir. Bu yüzden önemli bir para birimidir. Türk halkı da dolardaki yükselişten ve paranın değerli olmasından dolayı uzun yıllar doları birikim aracı olarak görmüştür. Turistik seyahetlerde de vazgeçimez bir para türüdür.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.