Bütün bir yılın stresini atmak için gittiğimiz yaz tatilinde, ne yazık ki sağlığımızı ikinci plana atıyoruz. Bunun sonucu olarak da tatil boyunca ve sonrasında sağlık problemleri ile uğraşıyoruz. Tatilde sağlık sorunu yaşamamanız ve tatilin tadını doyasıya çıkarabilmeniz için unutmamamız gereken basit sağlık önlemlerini sıraladık. 

1-Yağlı yemeklerden uzak durun

Yaz sıcaklarında yağlı yemeklerden daha az tüketmek, sebze ve meyve tüketimine yönelmek gerekiyor. Akşam yemeğinin saatlerini de 18:00 – 19:00 gibi düzenlemek yemeğin hazmını kolaylaştıracaktır.

2-Yaz ishaline dikkat

Sıcakta beklemiş yiyecekler yaz ishali olmanıza sebep olabilir, bu yüzden yiyeceklerinizi 20 derece civarında tutmaya çalışın

3-Güneş kremi olmadan dışarı çıkmayın

Cildimizin güneş ışınlarına belli bir dereceye kadar dayanıklı olduğu ve bunun kişiden kişiye göre değiştiği bildiğimiz bir durum. Fakat bir noktadan sonra yanık vakaları ile karşı karşıya kalmamak için güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalıyız. Dışarı çıkacaksak veya denize gireceksek de kesinlikle cildimizin hassaslığına göre bir güneş kremi kullanmalıyız.

4-Klima dostunuz değil

Yaz aylarında sıcaktan ve nemden bunalan hemen hemen herkesin kaçış noktaları klima ve vantilatörler oluyor. Boyun tutulmaları ve gribe yol açabilen ani soğuk dışında, klimanın bakımı yapılmadıysa zatürreye kadar tehlikeli hastalıklara neden olan bakteriler barındırabilir.

5-Güvenmediğiniz buzları tüketmeyin

Gittiğimiz mekanlarda içeceğimizin içine istediğimiz buz konusunda çok hassas davranmadığımız aşikar. Fakat büyük bir hata yapıyoruz, eğer o buz temiz bir su ile yapılmamışsa çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

6-Dondurma güzel ama

Tatil beldelerinde sıcaktan bir nebze olsun kurtulmak için lezzetli dondurmalardan alıp yemek kesinlikle güzel oluyor. Fakat merdiven altı denilen imalathanelerde de yapılmış olabilir, olabildiğince kapalı dondurma tüketmeye veya bildiğiniz yerlerden almaya özen gösterin.

 

7-Alkol tüketmek için havanın serinlemesini bekleyin

Sıcakların çarpmak için yeterli olacağını düşünürsek, sıcakta alkol almanın riskli olduğunu söyleyebiliriz. Baş dönmeleri ve kusmalar sıcaklarda alkol tüketiminde gözle görülür bir şekilde artış gösteriyor.

8-Yaz gribi

Denizde soğuk, dışarıda sıcak ve sonra soğuk deniz; tam bir yaz tatili değil mi? Aman dikkat! Grip kış boyunca hasta olmayan bünyeleri bile bulabiliyor. Yazın içilen soğuk suların ve serinlemek için rüzgarlı havalarda tshirt giymeden gezmenin bedeli birkaç gün yataktan çıkmamak olabilir.

9-Spora ara vermeyin

Yaz aylarında spor alışkanlıklarımızı da havaya göre düzenlememiz gerekiyor, ağır sporlardan kaçınmalıyız. Normal zamanlarda düzenli spor yapanlar ise tatil dönüşü kas ağrıları yaşamamak için ufak koşularla da olsa spora ara vermeden devam etmeliler.

10-Valizinizi hazırlarken ilaç almayı unutmayın

Sinekler, güneş yanıkları, ani bastıran baş ağrıları ile uğraşmak istemiyorsanız yanınızda ilaçlarınızı da götürmenizde fayda var. Çok iyi bilmediğiniz tatil bölgelerinde vaktinizi eczane aramakla geçirmemek, ağrınıza anında müdahale edebilmek için valizinizin ufak bir kısmını bu ilaçlara ayırın.

Cem Dişbudak
101 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.