Portekiz’in tepeler üzerine kurulu başkenti Lizbon’un en önemli turistik yerlerinden birisi olan Pedro Meydanı’na; Pedro IV Meydanı ve Rossio Meydanı da deniliyor.

Yeri

Yeri

 

Meydan şehrin Pombaline bölgesine yakın bir yerde bulunuyor ve Orta Çağ’dan bu yana önemli birçok etkinliğe ev sahipliği yapmıştır.

Uçak Bileti

Heykel

Heykel

 

Meydana ismini veren Pedro IV, ayrıca Brezilya’nın da kralıdır. Rossio olarak adlandırılan meydanın tam ortasında Pedro IV’a ait beyaz bir sütun ve heykel var.

Rossio İsmi

Rossio İsmi

 

Lizbon Kalesi civarında yaşayan halkı tanımlamak için kullanılan Rossio kelime anlamı olarak İngilizce’deki “commons” yani normal halkı tanımlıyor.

Deprem

Deprem

 

Bölgeyi ve meydanı en çok etkileyen olayların başında 1755 yılındaki deprem geliyor. Bu depreme kadar burada bulunan çok sayıda bina deprem sonrası yıllarda başka yerde yeniden yapılmıştır.

Çeşme

Çeşme

 

19. yüzyılda meydan Portekiz mozaikleri ile kaplanmış ve Fransa’dan gelen çeşmeler meydana yerleştirilmiştir. Yine Pedro IV heykeli de bu yıllarda buraya dikilmiştir.

Önemi

Önemi

 

The Rossio meydanı çok sayıda kafe ve restorana ev sahipliği yapıyor. Ayrıca çeşitli mitingler, yılbaşı kutlamaları ve konserler de burada yapılıyor.

Carmo Rahibe Manastırı

Carmo Rahibe Manastırı

 

Meydana yakın bir konumda bulunan Gotik tarzı bu Orta Çağ manastırı geçmişte gerçekleşen depremlerden ağır hasar görse de kilise kısmı hala ayakta duruyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN