Piyasalarda geçen hafta neler yaşandı?

dincerkeskinpala
İçindekiler

İspanya'ya bankalarının sermayelerini güçlendirebilmesi için kredi açılması kararının piyasalarda yarattığı iyimser havaya paralel dolar/TL hafta başına 1.81 seviyesinin altında başladı. Hafta içinde İspanya'ya mali yardım imkanı sağlanması kararına rağmen uygulanacak sistem ve Yunanistan seçimlerine yönelik kaygılar piyasalarda endişelerin sürmesine neden olurken, buna paralel dolar/TL yukarı yönlü bir eğilim izledi.

Dolar/TL paritesi 1.83’e çıkarken, döviz sepeti 2.05’i aştı. Gösterge faiz ise düşüş eğilimindeydi. Perşembe günü Yunanistan seçimleri öncesi kısa pozisyonların kapanmasıyla euroda görülen yükselişe paralel dolar/TL ve sepet bazında TL yönünü aşağı çevirdi.

Dolar 2,5 civarında seyretti

Dolar/TL tekrar 1.82’nin altına gelirken, sepet bazında TL 2.05’in altına düştü. Hafta boyunca hafif dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL önde gelen küresel merkez bankalarından beklenen ortak müdahale ihtimaliyle euro/dolar paritesindeki yükselişin de etkisiyle haftanın son gününde 1.81 civarında hareket etti; döviz sepeti ise 2.05 civarında seyretti.

Sonuçta geçen hafta Cuma günü Merkez Bankası gösterge kuruyla 1.8357 olan dolar/TL paritesi, Merkez Bankası kurlarıyla Cuma günü itibariyle 1.8153 TL’ye indi; 2.2884 TL düzeyinde olan euro/TL paritesi 2.2915 TL’ye yükseldi.

Altın bu haftayı nasıl geçirdi?

Nisan ayından beri en uzun kazanç serisini yaşayarak yükselişini beşinci güne taşıyor. Altının bu yükselişinde Amerikan Merkez Bankası Fed’in ekonomiyi yoluna koymak adına daha fazla teşvike gideceği ile ilgili spekülasyonun ardından Dolar’ın düşüş yaşaması etkili oldu.
 

Altın fiyatları belirli seviyelerde sıkışık belirli seviyelerde sert hareketler gerçekleştirerek gün içi yatırımcılara kısa vadeli kazançlar elde ettirmekte ancak uzun vadeli olarak net bir işlem stratejisi oluşturtmamaktadır. Çünkü 1640 direnci altında alıcıların rahat edememesi uzun vadeli alış pozisyonları açmasına engel olmaktadır. Bu nedenle de altın fiyatların 21 günlük basit hareketli ortalama olan 1640 direncini geçmesi gerekmektedir. Eğer altın 1640 direncini geçerse yukarı yönlü hareketlerin sertleşmesini ve 1697 ile 1800 seviyelerinin hedefleneceğini söylenebilir.

Avrupa krizi Euro’yu nasıl etkiliyor?

Euro hafta başında İspanya için açıklanan yardımın ve Çin'deki ekonomik verilerin piyasada korkulduğu kadar kötü gelmemesinin ardından dolar karşısında yükseldi. Euro bölgesi maliye bakanları, Cumartesi günü sıkıntılı bankalarının sermayelerini güçlendirebilmesi için İspanya'ya 100 milyar euroya kadar kredi açmaya karar verdiler.

Euro dolar karşısında değer kazanarak bu ayın başında gördüğü 1.2288 seviyesinden uzaklaştı ve 1.2635'e yükseldi. Hafta başında dolar/yen paritesi ise 79.67 düzeyindeydi. Euro hafta içinde ise İspanya için açıklanan yardımın ardından gözlenen coşkunun kısa süre içinde kaybolmasıyla tekrar geriledi ve euro/dolar paritesi 1.25’in altına düştü.

İspanya'ya mail yardım Euro'ya yaramadı

Euro ilerleyen günlerde tekrar 1.25’in üstüne yükseldi. Ancak İspanya'ya bankalarının sermayelerini güçlendirebilmesi için kredi açılması kararının piyasalarda yarattığı iyimser havaya paralel dolar/TL hafta başına 1.81 seviyesinin altında başladı. Hafta içinde İspanya'ya mali yardım imkanı sağlanması kararına rağmen uygulanacak sistem ve Yunanistan seçimlerine yönelik kaygılar piyasalarda endişelerin sürmesine neden olurken, buna paralel dolar/TL yukarı yönlü bir eğilim izledi.

 

Uzman Yazarlar