Penceresiz uçaklara hazır mısınız?

muratekinay
İçindekiler

Uçakla seyahat ederken pencere kenarında oturmayı ve yolculuk sırasında bulutları seyretmeyi seviyor olabilirsiniz. Ancak bu görüntü yakın zamanda değişecek gibi duruyor. Dubai merkezli Emirates, gelecekte filosuna eklemeyi planladığı penceresiz uçaklarla ilgili çalışmalara başladı.

Uçakla seyahatin geleceği

Standart uçaklara göre yarı yarıya daha hafif olacak ve bu sayede yakıt tüketimini azaltacak penceresiz uçaklar pek çok yönüyle havada seyahatin geleceği olarak görülüyor.

Karbon emisyonu azalacak

Uçağın daha hafif olması aynı zamanda yolculuk sırasında salınan karbon emisyonunun azaltılmasını sağlayacak.

Peki, ya kapalı alan korkusu olanlar?

Yeni uçaklara yerleştirilecek ekranlar sayesinde fiber optik kameralarla önceden kaydedilen görüntülerin gösterilmesi planlanıyor. Bu sayede pencereden olmasa da daha geniş bir ekrandan kayıtlı manzara görüntülerini görebileceğiz. Ancak ekranların herhangi bir nedenle arızalanması durumunda kapalı alan korkusu olan yolcuların durumuyla ilgili bir öngörü bulunmuyor. Yani eğer böyle bir korkunuz varsa, penceresiz uçaklara binmeden bir kez daha düşünmenizde yarar var.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar