Pegasus Tiran uçuşlarına başlıyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Pegasus Havayolları 2 Eylül’den itibaren Arnavutluk’un başkenti Tiran uçuşlarına başlıyor. Tiran’a açılışa özel 29,99 TL’den başlayan fiyatlarla uçabilirsiniz. Tiran uçuşları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Tiran Rahibe Terasa Havalimanı’na yapılıyor. Gidiş için 3, 5, 6, 8, 9, 12 Eylül tarihlerine göz atabilirsiniz. Dönüş içinse 10, 12, 13 ve 20 Eylül tarihlerine bakabilirsiniz.

THY’nin de Tiran’a direkt uçuşları var. Dilerseniz Pegasus’un da avantajlı fiyatlarından faydalanabilirsiniz. Tiran’a uçak bileti satın almak için uçak bileti sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli. En avantajlı fiyatlardan uçak bileti satın alabilirsiniz. Dilerseniz gidiş THY, dönüş Pegasus Havayolları’yla da uçabilirsiniz.

Arnavutluk’ta nerelere gidilir

Arnavutluk’un başkenti Tiran son yıllarda hızla gelişme gösteren Avrupa kentlerinden biri. Kapalı bir rejimle yönetilirken dış dünyadan kopuk yaşayan bu ülkede, artık baskıcı izlere rastlamak mümkün değil. Oysa ki bu ülkeyi 1991 yılında ziyaretimde çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim.

Tiran şehir notları

Şimdilerde her türlü konaklama yapabileceğiniz otel, restoran ve alışveriş merkezleri bulabileceğiniz bu ülkede biz, karnımızı bile doyurmakta zorlanmıştık. Ancak benim ülkeyi ziyaret ettiğim sene otelde kahvaltı bile edememiştik. Otelin camları kırık, sokaklarda arabalar otobüsler, yıkık bir haldeydi. Son 20 senede Arnavutluk bir hayli canlanmış.

Kentin en önemli turizm noktası İskender Bey Meydanı’dır. Meydanının hemen yanında Osmanlı saat kulesi ve Ethem Bey Camii var. Tiran'da hemen hemen hiç cami yok. Komünizm zamanı camilerin hepsi yıkılmış, Ethem Bey camii de müzeye dönüştürüldüğü için kurtulmuş.

İşkodra ve Berat’ı ziyaret edin

Tiran’da çok fazla turistik yer bulamazsınız ancak yakınlardaki İşkodra ve Berat şehirlerini gezmenizi tavsiye ederiz. Kentin yakın çevresinde ise İşkodra Gölü, Theth Ulusal Parkı, Razma yaylası ve Vermosh Dağı ziyaret edilebilir. Yine İşkodra Katolik Katedrali, Ortodoks Katedrali ve Ebu Bekir Camii gezilebilir.

Berat, Arnavutluk

Arnavut’un Safranbolu’su diyebileceğimiz Berat kentinde Osmanlı mimarisi izlerini taşıyan sokaklarda geçmişe güzel bir yolculuk yapabilirsiniz. Bu şehir adeta bir Açıkhava müzesini andırıyor. Arnavut’un denize kıyısı olduğu için son yıllarda deniz turizmi de canlanmış. Arnavutluk’ta otel konaklaması yapmak için otel sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar