Pazar yaratan gençlere ne kadar yakınsınız?

mugekanbay
İçindekiler

Gençlerin Türkiye'de 50 milyon dolarlık yeni bir pazar yarattığını biliyor musunuz?

Durum böyle olunca, markalar da gençlerin peşinde ve bu durumun farkında olan gençlik pazarlama ajansları hem bu alanı öne çıkartan hem bu alan sayesinde en hızlı büyüme gösteren iş alanları olarak yükselişte.

Türkiye'de nüfusun yaklaşık yarısından fazlası 28 yaşın altında. Bunun 16 milyonu, 15-25 yaş arasında. 18-24 yaş arasındaki bu gençlerin en az üçte biri ise üniversiteli. Tüketimin göz bebeği gençler tüm ürün, marka ve iletişim biçimlerine açıklar. Ancak önemli olan onlara ulaşma stratejilerini doğru belirlemek, bu noktada son 5 yılda adını duyduğumuz, gençlik pazarlama ajansları devreye giriyor.

Kendi öğrencilik dönemlerinde kurdukları ve bugün 60'a yakın marka gençlik stratejisini belirleyip yöneten Youth Republic'de bu ajanslardan ilki.

Öğrenciyseniz her an bir işiniz olabilir!

Türkiye'de 2 milyon üniversite, 4.7 milyon lise öğrencisi var; bunların %91'i ise sosyal medya hesabı olan kullanıcılar. Bugün yaklaşık 3000 öğrenci bu alanda çalışıp para kazanıyor.

Yine Youth Republic'in Synovate araştırma şirketi ile gerçekleştirdiği harçlık pazarı araştırmasına göre, üniversitede aylık harçlık 500 TL, lisede 200TL, okumayan çalışan gençlerde ise ortalama kazanç 635 TL civarında seyrediyor. Aylığa vurulduğunda pazarın büyüklüğü 80 milyar TL!

Hayatına reklam al!

Pazar böyle umut vaadedince, her gün gençlere yönelik yeni bir ürün ve mecranın da ortaya çıkması kaçınılmaz. Konuyu ileride gerçekleşmesi beklenen bir proje haberi ile kapatalım.

Reklamcı Ozan Özkan'a ait bu proje, "telefonun çalarken şarkı dinlet uygulamasının" reklam dinlet versiyonu olacak. Hat sahibi telefonu çalarken, kendisini arayana reklam dinletiyor kendisi de bu işten kontör veya dakika kazanıyor olacak. Ne dersiniz sizce de başta gsm, internet şirketleri olmak üzere çok ilgi çekecek bir projeye benzemiyor mu?

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar