Pasaport çıkarmak için uzun süreli bekleme derdi son buluyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, Malezyalı firmadan alınan yeni çipli pasaportların, 20 Temmuz’dan itibaren Darphane’ye gönderileceğini açıkladı

Çipli pasaport stokları eridiği için Emniyet Müdürlükleri pasaport vermekte zorlanıyordu. Fransız Gemalto şirketinin ihalesini güvenli olmadığı gerekçesiyle iptal eden Kamu İhale Kurumu (KİK), Malezyalı firma IRIS ile sözleşme imzalamıştı. Yeni pasaport çıkartacaklar dikkat yazısında da yazdığımız gibi IRIS firması da, Gemalto ile sorun yaşamamak için yasal süreci bekleyince, Emniyetin elindeki pasaport stokları erimişti. Geçtiğimiz aylarda pasaport başvurusunda bulunanlar 3-4 hafta beklemek zorunda kalıyordu. Neyse ki bu sorun çözüldü.

Uçak Bileti

IRIS firması eskisine göre 3 kat daha güvenli yeni pasaportları, 20 Temmuz’dan itibaren göndermeye başlayacak. Pasaport başvurularında yeniden eski sisteme dönülecek ve iki gün içerisinde yeni pasaportunuzu alabileceksiniz Emniyet Genel Müdürlüğü, hacı adaylarına da yeni nesil pasaportlardan gönderecek.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar