Efsaneler, mitlerden geçtiğimiz günlerde de bahsetmiştik. Eh bir de para ile ilgili hakim inanışlara bakalım istedik. Hayatlarımız, parasal endişelerimiz olmadan da yeterince stres dolu. Ancak finansal kararlara olan yakın ilgimiz ve çevremiz; para ve onu çoğaltmakla ilgili her gün başka bir şehir efsanesi duymamıza neden oluyor. Biz de hepsini bir derleyip gündeme taşımak istedik; böylece parasal endişelerimizin en azından gereksizlerinden kurtulabiliriz.

Bankalara sık kredi başvurusunda bulunmak hem kredi notunuzu hem kredi alma ihtimalinizi düşürecektir.

Aksine banka sadakatinizi aşıp araştırma ve karşılaştırma sonucunda, uygun bulduğunuz bankalara yapacağınız başvurular özellikle yaklaşık dönemler içinde olursa, sorun yaratmayacaktır. Yaptığınız hiç bir başvuru için talepte bulunmamanız garip durabilir. Birden fazla kredi almak ise ödeme sorunu yaşamadığınız sürece tamamen sizin insiyatifinizdedir.

ATM kullanmak iyi değil çünkü birileri kartınızı kopyalayabilir, hesabınıza ulaşabilir.

Bu da mümkün olduğu gibi, günlük hayat gailesi içinde takılacak olursak bizi epey yoracak konulardan. Hazırlıklı olmak yine en önemli mesele. Eğer her zamankinden farklı bir durum, kişi, kalabalık farkederseniz, işlemlerinizi yaparken sıradışı bir durum farkederseniz atmyi kullanmayın. Banka ile durumu hemen paylaşın ve sorunun önünü alın. Bu aşamada sorunu farkedemezseniz, yine hemen banka iletişim kurmak önemli. Durumu bildirmeniz, hesabınızı bloke etmeniz ve bankanın talimatlarına göre hareket etmeniz yeterli olacaktır.

Kredi kartındansa, nakit para kullanmak, masraflarınızı düşürecektir.

Doğru, ancak siz bu vakadaki doğru kişi iseniz. Yani sizin için uygun olan, nakit ile alışveriş yaparken canlı paranın ne kadar harcandığınızı daha net görebiliyor ve buna göre davranabiliyorsanız, sizi tebrik ederiz. Bir sonraki aşamaya, kredi kartı ile de bunu yapabilme noktasına çağırmak isteriz. Zira, kredi kartları da size bu imkanı sunar. Harcamalarınız üzerinde düşünmeye ve bütçe yapmaya başladıktan, doğru satınalma kararları vermeye başladıktan sonra nakit ya da kredi kartı farketmez. Üstelik kredi kartları size, bugün aldığınız bir şeyi bir ay +10 gün sonra ödeme imkanı sunuyor. Yani 40 günlük faizsiz para veriyor.

Paranızı riske atmayın, kaybetmemiş olursunuz.

Doğru, ancak paranızı riske atmamanın anlamı, kullanmayı bilmediğiniz yatırım araçları konusunda aceleci olmamanızdır. Paranızı değerlendirmek dendiğinde, hedeflemeniz gereken en azından enflasyonun %3 üzerinde bir değer olabilmelidir. Yani paranızı yastık altı yapmayın!

Borsada hisse senetleri düşükken alın, yüksekken satın ve kazanın.

Bu da doğru ancak mesele zamanlamada. Bu zamanlamayı öngörebilmek bu işte yeni iseniz çok kolay değil. Gerçek bir profesyonel olmadan ya da danışmanlık almadan bu tür bir karar kazançtan ziyade sizi zora sokabilir.

İndirim sezonu, gerçek rakamları yansıtır ve daha ucuzu bulunamaz.

Çok özel alışverişler söz konusu değilse, ucuz ve sezonluk bir şeyler almaksa niyetiniz. Öncelikle e-ticaret sitelerini ve özel alışveriş klüplerini incelemenizi tavsiye ederiz. Çok daha ucuzunu bulacağınız garantisiyle!

Bankada çok paranız yoksa seyahat etmeyi düşünmeyin!

Evet, seyahat hele yurtdışı belirli rakamlara tabi. Ancak, çok hesaplı ve makul seyahatler düzenleyebilirsiniz. Bu keyiften kendinizi mahrum etmeyin, bütçe yapın ve uyun!

Tüm kredi kartı borçlarınızı bitirip hesaplarınızı kapatmak ileride yapacağınız kart ve kredi başvuruları için faydalı bir davranıştır.

Evet ancak hepsini değil. Fazla kredi kartlarınızdan kurtulun ve size getirdiği sorumluluklardan kurtulun ancak tüm hesaplarınızı kapatmayın ki, bankaların sizi değerlendirebileceği bir kaynak olsun.

Hakederseniz, patronunuz zammınızı verecektir.

Elbette bunun geçerli olduğu durumlar vardır. Siz yine de hakkettiğinizi ancak karşılığını göremediğinizi düşünüyorsanız, ileitşime geçin ve çözün. Çözemiyorsanız, yeni işler yeni fırsatlar için aramaya başlayın!

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.