Eğer yüksek motor hacimli bir otomobiliniz varsa daha düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeniz mümkün. Nasıl mı? Aracınızın kasko değeri MTV yani motorlu taşıtlar vergisinden daha düşükse bir alt dilimden vergi ödeyebilirsiniz.

Malum Temmuz ayı geldi yani otomobili olanların Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksitini ödeyeceği ay. Benim gibi düşük motor hacimli araç sahipleri çok büyük vergilerle karşılaşmıyor ancak özellikle yüksek motor hacmi olan araçlarda vergiler 20.000 TL’ye kadar çıkıyor. Eğer otomobil ya da jeepinizin MTV’si kasko değerinin yüzde 5’inden fazla ise bir alt dilimden MTV ödeyebilirsiniz.

 

Verginiz kasko değerinizden yüksekse

Bunu bir örnekle açıklamaya çalışırsak örneğin 4 yaşında 3.000 beygir aracın kasko değeri 100 bin TL olsun. Bu aracın kasko değerinin %5’i 5.000 TL’dir. 2014 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi tarifesine göre aracın vergisi 6.834 TL olacaktır. Ödenecek vergi kasko değerinden fazla olduğu içinse bir alt vergi diliminden yararlanabilirsiniz. Yani 4.117 TL ödemeniz mümkün. Böylece 2.495 TL daha az vergi ödeyebilirsiniz. Vergi dilimlerini ilgili siteden görebilirsiniz.

Bunun için ne yapmanız gerekiyor?

Vergi avantajından faydalanmak için ne yapmanız gerekir? Vergi avantajından yararlanmak için vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Vergi dairesine dilekçe yazarak kasko bedelini gösteren belge ile başvurmanız yeterli. Aracınızın kaskosu olmasa bile bu avantajdan yararlanabilirsiniz. Kasko bedellerini gösteren belgeleri, sigorta şirketlerinden temin edebilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2318 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.