Otomobil yolculuğu için dünyanın en iyi 13 yolu

muratekinay
İçindekiler

Otomobille yolculuk denince çoğumuzun aklına sadece aracımızla bir yerden bir yere seyahat etmek gelebilir. Ancak hem ülkemizde hem de dünyanın farklı ülkelerinde öyle yollar var ki etkileyici yapıları ve manzaraları ile herkesin hayranlığını kazanıyor.. Hayatınız boyunca en azından bir kez aracınızla yolculuk yapmanız gereken bu yollar hangileri?

Atlantik rota – Norveç

Fiyortları ile ünlü İskandinav ülkesi Norveç'te bulunan bu yol hem ülkenin hem de Avrupa'nın en güzel rotalarından biri olarak anılıyor. Yolları birbirine bağlayan 8 köprü aynı zamanda fiyortların eşsiz manzarasını, yüksek dağları ve okyanusu birleştiriyor. Norveç'e kadar gelmişken ülkenin başkenti Oslo'yu da görebilirsiniz. Şehirde görülmesi gereken yerleri ise Oslo'da gezilecek yerler galerimizde turlayabilirsiniz.

atlantic route

 

Florida'nın manzaralı otoyolu

Eğer biraz daha uzaklara, Amerika Birleşik Devletleri'ne gelirseniz Florida eyaletinde bulunan ve Florida Keys ile anakarayı birleştiren bu efsanevi yolu mutlaka görmelisiniz. Tam 113 mil uzuznluğunda ve 42 köprü ile birbirine bağlanan yol boyunca adeta denizin üzerinde araba sürüyor hissine kapılacaksınız. Yolda karşınıza çıkacak palmiye ağaçları ve benzersiz manzaralar sayesinde hayatınızın en unutulmaz yolculuğuna hazır olun.

7 miles Bridge, Florida

Glaciler Ulusal Parkı – Montana

Sedir ağaçları ile çevrili yemyeşil bir doğanın içine doğru yolculuk yapmak isterseniz burası tam olarak doğru tercih. Ülkemizde İstanbul'da bulunan Belgrad Ormanı gibi daha kısa farklı alternatifleri bulunsa da Montana'da bulunan bu yolun birçok kişiye göre eşi benzeri yok.

Glacier National Park

Lake Shore Drive – Şikago

Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk gökdelenine de ev sahipliği yapan Şikago'nun birbiri ardına yükselen gökdelenli siluetinden sıyrılıp Lake Shore Drive bölgesine geldiğinizde etkileyici lüks apartmanlar ve hemen yanında uzanan benzersiz bir sahille karşılaşacaksınız. Sahilin hemen önünde uzayıp giden yolsa bu manzaranın keyfini doyasıya çıkarabilmeniz için özel olarak yapılmış gibi adeta. Buraya gelirken yanınıza fotoğraf makinenizi de mutlaka alın çünkü yol boyunca sık sık mola verip kullanmak isteyeceksiniz.

Lake Shore Drive Sikago

Arjantin'in güney sınırı

Rotanızı daha da uzaklara, Güney Amerika'ya çevirirseniz, Arjantin'in güney sınırında yer alan bölgeleri de mutlaka seyahat planınıza dahil etmeye çalışın. Çünkü burası sadece tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri ile değil, Kapadokya benzeri taş oluşumlarla da ünlü enfes bir rota. Yaklaşık 5 bin kilometrelik bir alana yayılan rota boyunca tarihin en eski uygarlıklarının izini sürebilir ve Arjantin'in en ünlü lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Cathedral Ski Resort, Bariloche, Argentina.

Valley of Fire State Park – Nevada

Işıltılı kumarhaneleri ile ünlü Las Vegas'a da ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri'nin Nevada eyaleti aynı zamanda dünyanın en ünlü yollarından biri ile biliniyor. Göz alıcı kırmızı kaya oluşumları nedeniyle ''ateş vadisi'' olarak da anılan bu yerde aracınızı kullanmak kesinlikle bambaşka bir deneyim. Üstelik yolun sonunda direksiyonu Las Vegas'a çevirerek sonsuz ışıklar şehrini daha yakından görebilirsiniz.

Valley of fire State Park Nevada

Transilvanya Wallachia yolu – Romanya

Romanya'da bulunan bu yol aynı zamanda ''gökyüzüne uzanan yol'' olarak biliniyor. Yemyeşil vadilerden geçerek iki noktayı birbirine bağlayan yol boyunca 5 tünel, 27 viyadük ve tam 831 tünel geçiliyor. Yolda karşınıza çıkacak sevimli köy ve kasabalar da en az yolun kendisi kadar etkileyici.

The Transfagarasan road, Romania

Büyük Okyanus yolu – Avustralya

Kıta ülkesi Avustralya'da okyanusun mavi sularını izleyerek araç kullanabileceğiniz muhteşem bir seçenek var. ''Büyük Okyanus Yolu'' olarak da bilinen bu yerde el değmemiş kumsallar ve ormanları görebilirsiniz.

big ocean pasifik

Monako Nice yolu – Fransa

Fransa'nın Akdeniz sahil şeridinde yolculuk yaparken de dünyanın en güzel manzaralarından bazılarına tanık olabilirsiniz. Her biri etkileyici mimarisi ile baş döndüren villalar ve yemyeşil bir doğanın içinde araç kullanmak unutamadığınız anılarınız arasında yerini alacak. Yolu izleyerek Nice'in renkli sokaklarında dolaşabilir veya dünyaca ünlü film festivalinin düzenlendiği Cannes'da mola verebilirsiniz.

Monako Nice Yolu Fransa

Çanakkale – İzmir yolu

Göz dolduran manzaraları ile bilinen yollar sadece yurt dışında değil elbette. Ülkemizde de denizi, doğası ve tarihi kalıntılarla ünlü harika sürüş rotaları var. Bu yollar arasında ilk akla gelenlerden biri yol boyunca enfes bir deniz manzarası sunan Çanakkale – İzmir yolu. Çanakkale'de savaşın izlerini taşıyan tarihi alanları gördükten sonra rotanızı Ege'nin incisi İzmir'e çevirmek isterseniz yol boyunca Cunda, Akçay, Altınoluk ve Eski Foça gibi bölgenin en güzel yörelerine uğrayarak sürüş keyfinizi arttırabilirsiniz.

Çanakkale yolu

Trabzon – Artvin yolu

Karadeniz'in dillere destan yaylalarını araba üzerinde dolaşmaya ne dersiniz? Eğer yanıtınız evetse, Trabzon'a uçarak buradan araç kiralayabilir ve şehirden Artvin'e doğru unutulmaz bir yolculuğa başlayabilirsiniz. Karalahana sarması, mısır ekmeği ve taptaze sıcak çay gibi Karadeniz'in en ünlü lezzetlerini de yerinde deneyebileceğiniz bu rotada görülmesi gereken başlıca yerler ise Fıtına Vadisi, Polovit Şelaleleri, Sümela Manastırı ve Ayder Yaylası. Bu rota için ideal bir başlangıç noktası olan Trabzon'a en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak için tıklayın.

polivya şelaleri

Antalya – Göcek yolu

Akdeniz'in en popüler tatil şehri Antalya'dan lüks yatların favorisi Göcek'e doğru arabayla yola çıktığınızda karşınıza çıkacak şey yemyeşil tepelerle masmavi bir deniz arasında uzayıp giden yollar olacak. Bu yolu isterseniz hızlıca geçebilir veya bir iki gün Tekirova gibi yerlerde kalarak yolunuza devam edebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Antalya'nın en ünlü tatlarına da mutlaka göz atın. Antalya – Göcek rotasını izlemek için Antalya Havalimanı'ndan araç kiralayabilirsiniz. Şehre en uygun uçuşlara hemen Antalya uçak bileti karşılaştırması yaparak göz atın.

antalya gocek yolu

Bitlis – Van yolu

Doğu'nun gizli kalmış güzelliklerini görmek için doğru adres tam olarak burası. Bitlis'ten Van'a doğru yapacağınız yolculuk size iki şehrin arasında kalan Van Gölü'nün büyüleyici güzelliklerini görme fırsatı verecek. İsterseniz yola sabah erken saatlerde çıkarak Van'da şehrin dünyaca ünlü kahvaltısına da yetişebilirsiniz. Bu rota boyunca Van Gölü'nün yanı sıra Tatvan ve Ahlat gibi bölgenin tarihi merkezlerini dolaşabilirsiniz. Üstelik Van'da her mevsim kalabileceğiniz uygun fiyatlı otel alternatifleri de var. En uygun Van otellerini karşılaştırmak için tıklayın yeter.

van-bitlis yol

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar