Yaz bitmeden gezilebilecek son fırsat olan bayram tatiline az kaldı. Tabii ülkece gezmeye karar verdiğimiz için uçak biletlerinin fiyatları da yükseldi. Eski ve kadim dostumuz otobüs yolculukları bizi bekler! Son zamanların modası olmasa bile otobüs yolculuklarının da çok güzel tarafları var. Ne mi onlar? Gel, EN güzel 5 yönü ile otobüs yolculuklarına bir göz atalım.

1. Yol manzaraları

Çoğu insanın gizli tutkusunun, Candan Erçetin’in klibindeki gibi cama kafasını yaslayıp içli içli uzaklara bakarken şarkı söylemek olduğunu düşünüyorum. Sırf, camdan dışarı bakarken kulaklığını takarak kendi klibini çekmek için bile otobüse binilir. Üstelik yol manzarası da hediyesi!

Uzak köyler, tarlalar, deniz, orman… İçini açacak güzellikteki manzaraları izleyerek yolculuk edebilmek için otobüs ideal bir yol.

1. Yol manzaraları

2. Dinlenme tesisi lezzetleri 

“Her şeyi yerinde yiyeceksin!” Mesela sucuğu Afyon’da, tost-ayran ikilisini Susurluk’ta… Hele bir de bunları gece, yol uykusu arasında yersen değme keyfine!

Eh, sadece sen yersen olmaz. Paylaşmak güzeldir, değil mi? Lokum, pişmaniye, kaymak, leblebi, cevizli sucuk… Yaptır paket, hepimiz faydalanalım! Güzel ülkemin güzel lezzetlerinden tatmak için sadece dinlenme tesisine uğramak bile yetiyor :)

2. Dinlenme tesisi lezzetleri 

3. Filmler - Müzikler

Hayat koşturması içinde merak ettiğimiz filmleri kaçırabiliyoruz, sevdiğimiz sanatçıların yeni albümlerini doyasıya dinleyemiyoruz. Uzun otobüs yolculukları hayata sanat molası vermek için de var.

Yolculuk öncesi indir telefonuna, tabletine izleyemediğin filmleri, dizileri ve arkana yaslanıp bu molanın tadını çıkar ya da yap bir karışık yol müzikleri listesi. Artık yeni şarkılar mı keşfedersin yoksa eskileri mi yâd edersin, orası senin bileceğin iş. (Candan Erçetin’i unutma, kıps!)

3. Filmler - Müzikler

4. Felsefi aydınlanmalar

Şimdi bu kadar yol, yolculuk demişken derin düşüncelerden bahsetmemek olmaz. Kendinle baş başa kaldığın bir yolculukta iç sesini dinlemek, hayat hakkında düşünmek, belki var olan sorunlarını çözmek veya fark etmediğin sorunlarınla tanışmak için bolca zamanın olacak.

Ya da sadece uyuyacaksın :) Otobüslerde uyumayı sevenler de vardır!

4. Felsefi aydınlanmalar

5. Yıkanan otobüs terapisi

Adeta bir psikolojik temizlik, bir milli spor, bir rahatlama yolu… İş makinesi izlemekten sonra ilk sırada desek yalan olmaz. Buz gibi dinlenme tesislerinde köpürtülerek hortumla yıkanan otobüsleri izlerken sen de beyninin temizlendiğini, huzura kavuştuğunu hissedebilirsin. Üstelik ek ücret ödemeden, sadece bir bilet alıp yolculuk yaparak!

Merak etme, milli bir müsabakayı izliyormuşçasına bu gösteriyi kaçırmayan insanlar muhakkak olacaktır. Yalnız değilsin bu yolda :)

5. Yıkanan otobüs terapisi

Bizim canımız yolculuk çekti, sen de aynı şeyi hissediyorsan buradan otobüs biletlerine bakarak tatile çıkabilirsin.

Şimdiden iyi yolculuklar!

Setenay Gökdağ
287 Yazı
Antalya doğumlu İstanbul ikametli metin yazarı-editör. Okumak, yazmak ve gezmek en büyük üç hobisi. Yarı zamanlı olarak kamp ve doğa yürüyüşü ile meşgul.