• Anasayfa
  • Bilgi
  • Tavan fiyat uygulaması sonrası otobüs bileti fiyatları %30’a varan oranlarda düştü

Tavan fiyat uygulaması sonrası otobüs bileti fiyatları %30’a varan oranlarda düştü

tugbahacibayramoglu

Tatil hazırlıklarına başlayıp otobüs yolculuğunu tercih edecekler için güzel haberler var. Otobüs bileti fiyatları %30’a varan oranlarda düştü. Salgın döneminde uygulanan sosyal izolasyon kuralları gereği otobüslerde yan koltuklar boş bırakılıyor ve şehirler arası otobüslerde %50 kapasite ile yolculuk yapabiliyordu. Bu durum bilet fiyatlarına yansımış ve otobüs bileti fiyatlarında iki katını geçen artışlar görülmüştü. Ancak Ulaştırma Bakanlığı’nın otobüs yolculuklarıyla ilgili yaptığı son düzenlemeler sonrası bilet fiyatları %30’a varan oranlarda düştü. 

İçindekiler

Otobüslerin doluluk kapasitesi artacak

Yapılan yeni düzenlemeye göre tavan fiyatlarda indirime gidildi hem de aile bireylerinin yan yana oturmasına izin veriliyor. Bu durumda en fazla %50 kapasite ile hareket edebilen otobüsler biraz daha fazla yolcu alabilecek. Yeni düzenlemede tavan fiyatlar, 101-115 km için 70 TL, 2001 ve üzeri kilometreler için 375 TL arasında değişiyor. Otobüs fiyatlarına göz gezdirdiğimizde daha önce 160 TL tavan fiyat sınırı konulan İstanbul-Ankara otobüs bileti fiyatı en fazla 120 TL oldu.

İşte yeni fiyatlar

Yeni düzenlemelere göre geçtiğimiz hafta 220 TL’ye satılan İstanbul-Bodrum otobüs bileti ücreti 165 TL’ye düştü. Yapılan güncellemeler sonrası otobüs biletleri en yüksek, İstanbul-Antalya arası 165 TL, İstanbul-Ayvalık arası 120 TL, Ankara-Alanya arası 120 TL, İstanbul-Trabzon arası 190 TL, Ankara-Diyarbakır arası 190 TL’ye satılıyor.

Otobüs Bileti

Otobüs yolculukları için HES kodu şart

Bu arada otobüs yolculukları için de HES kodu alınması gerekiyor. 0-2 yaş bebekler için HES kodu zorunluluğu yok ancak diğer tüm yaş grupları için bilet satın alırken HES kodu almak zorunlu. 65 yaş üzeri vatandaşlar için ayrıca Seyahat İzin Belgesi alma uygulaması da devam ediyor. Bilet alırken kullandığınız HES kodunu yolculuk boyunca da yanınızda bulundurmayı unutmayın. Yeni düzenlemeye göre değişen fiyatlar tabloda gösterilmiştir. 

Rota

Eski Fiyat

Yeni Fiyat

Antalya-Ankara

140 TL

120 TL

İstanbul-Antalya

200 TL

165 TL

İstanbul – Bodrum

225 TL

165 TL

Ankara – Trabzon

200 TL

140 TL

Van-İstanbul

280 TL

200 TL

İzmir-Şanlıurfa

250 TL

200 TL

Konya – Siirt

300 TL

200 TL

*Köprü ve otoyol ücretlerine göre fiyatlarda küçük farklılıklar olabilir.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar