Yeni kontrollü normalleşme takvimi nasıl olacak?

tugbahacibayramoglu

 

Koronavirüs salgını nedeniyle 1 Mart’ta yapılan kısmı esneme kararlarında yeniden düzenlemeye gidildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalara göre 58 il yeniden kırmızı kategorisinde yer aldı. Buna göre aralarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok büyükşehrin yer aldığı illerde yeniden cumartesi, pazar olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülke genelinde akşam 21:00 ile sabah 05:00 arasında haftanın her günü sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Ülke genelinde restoranlar açık

Ülke genelinde lokanta, restoran, kafeterya, pastane, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, Covid 19 Salgın yönetimine uygun olarak masalara mesafe konması, %50 kapasite sınırlaması ve kişi sayısı kurullarına uygun olmak kaydıyla hizmet verebilecek. Girişlerde HES kodu sorgulaması yapılacak ve 07:00- 19:00 saatleri arasında müşteri kabul edebilecek.

Uçak Bileti

Ramazan'da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var

Yeni kısıtlama kararlarına göre Ramazan ayında ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması olacak. Sadece Ramazan ayında Türkiye genelinde lokanta, kafe gibi işletmeler paket servis yapabilecek. Toplu iftar ve sahur yapılması yasaklandı. Kafe, restoran gibi yerler yurt genelinde Ramazan ayında sadece paket servisi yapabilecek.

Ülke genelinde okul öncesi ile ilkokul 8. ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime başlamıştı. Otobüslerde %50 kapasite sınırı da kaldırılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan illerdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakından takip etme kararı aldıklarını açıkladı.

Sokağa çıkma yasakları sürecek mi?

Türkiye haritasında illerin risk durumu 29 Mart akşamı yapılan açıklamalara göre değişti. Örneğin İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler haritada kırmızı renge büründü ve cumartesi günleri de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülkenin tamamında haftanın 7 günü akşam 21:00 ile sabah 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21:00'de başlayıp Pazartesi sabah 05:00'de sona eriyor. Düşük ve orta risk grubu illerde ise hafta sonları hafta içi gibi saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında yasak var. Sokağa çıkma yasaklarında seyahat edecekler ise uçak, otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçlarının biletlerini göstermeleri halinde seyahat edebilecek. Daha ayrıntılı bilgili için Sokağa çıkma yasaklarında nasıl seyahat edilir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

riskharita

 

Çok Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller: Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak, 

Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller: Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Burdur, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir, Manisa, Tunceli. 

Orta Risk Grubunda Yer Alan İller: Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Uşak, Van. 

Düşük Risk Grubunda Yer Alan İller: Şırnak. 

yeninormaltakk

 

İstanbul ve Ankara'da HES kodu her yerde zorunlu!

HES kodu hayatımızın hemen her alanında zorunlu olmaya başladı. İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı’na göre 15 Mart’tan itibaren kahvehane, berber, kuaför, hamam, internet kafe, düğün salonu, tiyatro ve spor salonu gibi bir çok yere girmek için HES kodu göstermek zorunlu oldu. Kısacası İstanbul, Ankara gibi şehirlerimizde yaşamın neredeyse her alanında HES kodu göstermek şart.

Otobüslerde %50 kapasite sınırı kaldırıldı

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre şehirler arası otobüslerde yüzde 50 kapasite sınırı kaldırıldı. Daha önce otobüslerde sadece aynı aileden kişiler yan yana yolculuk yapabiliyordu. Aynı aileden olmayanlar için yan koltuklar boş bırakılıyordu. Şimdi ise bu kısıtlamaya son verildi. Bu uygulama Enuygun otobüs bilet satışına eklendi. Ayrıca yeni genelgeye göre çok yüksek risk grubundaki iller dışında otobüs terminallerinde lokanta, restoran, kafeterya gibi yerler de açık olacak. Otobüs yolculukları için HES kodu, ateş ölçümü, maske, hijyen gibi zorunluluklar devam edecek.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar şehirlerarası seyahati nasıl yapacak?

65 yaş üstü vatandaşlar çıkış, varış ve güzergah üzerinde çok yüksek ve yüksek risk grubu iller varsa Seyahat İzin Belgesi alarak seyahat etmek zorunda. Şöyle ki örneğin İstanbul’dan İzmir’e gidecekseniz Seyahat İzin Belgesi almanız gerekecek. Ama düşük risk grubundaki iller arasında seyahat edecekseniz örneğin Ankara’dan Eskişehir’e gidecekseniz, izin almanız gerekmeyecek. Düşük risk grubundaki Bursa'dan yine düşük risk grubundaki Eskişehir'e giderken, yüksek risk grubundaki Bilecik ya da Kütahya il sınırlarından geçmek zorunda olduğunuz için izin belgesi almanız gerekir. Ancak yol güzergahında yüksek risk grubu il varsa izin almanız gerekecek. Yazının içerisindeki Türkiye haritasına bakarak yolculuk planı yapabilirsiniz. Eğer izin almanız gerekirse Seyahat izin belgesi nasıl alınır başlıklı yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz. 20 yaş üstü vatandaşlar yanlarında veli ya da vasilerinin bulunması halinde belge almadan, izin almadan yolculuk yapabilecek.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı gençler toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek mi?

Düşük, orta ve yüksek risk grubu illerde 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek. Çok yüksek risk grubu illerde ise toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak.

Okullar açıldı

Ülke genelinde tüm okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, 8 ve 12. sınıflar yeniden yüz yüze eğitime başladı. Düşük ve orta riskli illerde ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim başladı. 

Milli Eğitim Bakanlığı Uygulama Kriterleri

 

Hamam ve havuzlar açık!

Hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler ve benzeri tesisler düşük, orta ve yüksek riskli illerde sabah 07:00 ile akşam 19:00 arasında ve %50 kapasite sınırına uymak kaydıyla faaliyetlerini sürdürebilecek.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı yasakları kalkıyor mu?

Sokağa çıkma saatleri daha önce sınırlanan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların düşük ve orta riskli illerde sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırıldı. Bu uygulama yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde devam edecek ancak saatlerinde değişikliğe gidildi. Buna göre yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10:00-14:00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklar ve gençler ise 14:00- 18:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. 

Nikah ve düğünler nasıl olacak?

1 Mart itibariyle yapılan yeni düzenlemelere göre nikah, nişan, düğün gibi toplu kutlamalar şöyle yapılacak. Toplu törenler düşük ve orta riskli illerde 100 kişi yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmeyecek ve 1 saati aşmayacak şekilde yapılabilecek.

Ancak yüksek ve çok yüksek risk gruplarındaki illerde bu hafta sonu 3-4 Nisan 2021 tarihinde yapılacak nikah ve düğün merasimi katılımcı sayısına uygun olmak kaydıyla yapılabilecek.

Meslek odaları toplantıları

Meslek odaları, kooperatifler, sivil toplum kuruluşları gibi kuruluşların genel kurullarıyla da ilgili düzenleme yapıldı. Buna göre genel kurullar düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

Dernek ve kahvehaneler açık ama oyun oynanamayacak

Dernek lokalleri, kıraathane ve çay bahçeleri kurallara uymaları halinde saat 19:00’a kadar açık olacak ancak kahvehane, dernek ve benzeri yerlerde kağıt, okey gibi oyunların oynanmasına izin yok.

Bar, taverna, pavyon, nargile salonları açık mı?

Bar, taverna, pavyon, nargile salonu gibi yerler 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı genelgeye göre tüm illerde kapalı tutulmaya devam edecek.

İnternet salonu, oyun, bilardo salonu, lunapark gibi yerler açık mı?

İnternet salonu, oyunu salonu, bilardo salonu, lunapark gibi yerler düşük, orta ve yüksek risk grubu yerlerde belirtilen %50 kapasiteye uymak kaydıyla saat 07:00-19:00 saatleri arasında açık. Çok yüksek risk grubunda bulunan 17 ilde ise İl Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan karara göre uygulama belirlenecek.

Tekel büfeleri sokağa çıkma yasağı olmayan günlerde açık mı?

Tekel büfeleri sokağa çıkma yasağı olmayan saatlerde açık olabilecek sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde ise kapalı olacak.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN