Muayenesi olmayan araç satılabilir

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Emniyet Genel Müdürlüğü muayenesi olmayan aracın satılabileceğini ancak hukuki sorumluluğun alıcıya ait olduğunu açıkladı. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı sık sorulan sorular üzerinden bir açıklama yaptı.

Zorunlu trafik sigortası 10 gün içerisinde yenilenmeli

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre muayenesi olmayan aracın noter kanalıyla satılabileceği ancak her türlü hukuki sorumluluğun aracı satın alan kişiye ait olduğu vurulandı. Aynı şekilde zorunlu trafik sigortası olmasa da aracın satın alınabileceği ancak yine sorumluluğun alıcıya ait olduğu vurgulandı. Zorunlu Trafik Sigortası’nı aracı satın alan kişinin 10 gün içerisinde yenilemesi gerekiyor.

E-imza ile ikinci el araç satışında tasarruf sağlanabilecek

Bu arada ikinci el araç alım satım işlemleri e-imza ile yapılabiliyor. Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi kapsamında sıfır ve ikinci el araçların satışla devir tescil işlemleri elektronik imza ile elektronik ortamda yapılabiliyor. Araçların trafik, maliye, muayene ve sigorta ile ilgili bilgileri elektronik ortamdan notere ulaştırılıyor. Böylece işlemler hem daha hızlı yapılıyor hem de 150 TL’yi bulan bir maliyetten de kurtulmuş olunuyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar