Mevduat faizi nasıl hesaplanır?

betulsungurlu
İçindekiler

Mevduat hesabından elde edilecek faizi getirisi, hesap tutarı, bankanın uyguladığı faiz oranı, vade süresi ve stopaj oranı kullanılarak hesaplanır.

Hesaplama yapılırken paranın hesapta kaldığı gün sayısı esas alınır. Örneğin 1 aylık vadeli hesaplarda bazı aylarda gün sayısı 30, bazı aylarda ise 31 olabilir ve hesaplama bu gün sayısı üzerinden yapılır. Benzer şekilde 3 aylık vadeli mevduatlarda da kazanç miktarı vadesine göre 91 gün ya da 92 gün olarak hesaplanabilir. Kırık vadeli hesaplar ise zaten 42 gün, 63 gün gibi gün sayısı belirgin şekilde açıldığı için hesaplamalar hep aynı gün sayısı üzerinden yapılır.

Örnek bir vadeli mevduat getirisi hesaplama

10 bin TL tutarında bir paranın (anapara) yüzde 9,5 yıllık faiz ile bankaya 1 aylık yatırıldığını ve o ayın 30 gün olduğunu varsayalım. Vade 6 aydan kısa olacağı için mevcut koşullara göre stopaj oranını yüzde 15 olarak ele alacağız.

Faiz oranı (stopajsız) = 10.000*9,5*30 /36500= 78,08 TL

 

Stopaj kesintisi ile birlikte net kazanç= 78,08- (78,08*0.15) =66,37 TL

Vade sonunda hesaba 10 bin TL’ye ilave olarak 66,37 TL geçer. Aksi belirtilmediği sürece vadeli hesaplar otomatik olarak yenilenir. Bir sonraki ay için hesaplama bu kez anapara 10.066,37 TL üzerinden yapılır.

Önemli not:

Mevduata uygulanan faiz oranları bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Hesaplama metodu ve stopaj oranları ise her bankada aynıdır. Daha fazla getiri elde etmek isteyen yatırımcının bankalar arası karşılaştırma yapması gerekir. Ayrıca birçok bankanın internet üzerinden açılan vadeli hesaplara uyguladıkları faiz oranları daha caziptir. Çok yüksek tutarlı mevduatlar için ise bankalardan ilave faiz oranı talep edilebilir. Elbette bu durum bankaların onayına ve müşterisi ile anlaşmasına bağlıdır.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar