Hannover şehir meydanının güneyinde yer alan yapay göl hem manzarası hem de birçok su sporuna ev sahipliği yapıyor olmasıyla şehre harika bir hava katmaktadır.

Büyüklüğü

Büyüklüğü

Aşağı Saksonya’nın başkenti Hannover dahilindeki en büyük su birikintisi olan Maschsee Gölü yaklaşık olarak 78 hektar büyüklüğünde.

Uçak Bileti

İsmi

İsmi

Gölün ismi leinemasch ya da maschsee kelimesinin Almanca’daki karşılığı olan bataklık kelimesinden gelmektedir.

Tasarımı

Tasarımı

Gölün ilk olarak Leine Nehri’nin oluşturduğu vadide yapılmasına karar verilmiştir, sonrasında Ihme Nehri de bu tasarıma dahil edilmiştir. Bunun temel nedeni de Ihme Nehri’nin şehirde kış aylarında sele neden olmasıdır.

Gölün şekli

Gölün şekli

Maschsee Gölü’nün tasarımı yapıldığı yıla kadar sürekli değişmiştir. En sonunda seli önleyecek, şehre yakın olacak, su sporlarına ev sahipliği yapabilecek ve yapımında Hannover halkının da çalışabileceği ve böylelikle işsizliğe de çözüm bulacak bir göl yapmaya karar verildi. 58.000 kişi buranın yapımında rol aldı.

Yapılış Aşaması

Yapılış Aşaması

Dünyada Büyük Buhran’ın olduğu 1930’lu yıllara denk gelen yapım aşamasında, her ne kadar bu proje yıllar önce hazırlanmış olsa da Hannover’ın bu gölü yapacak kadar parası yoktu. Nazi Partisi için ise işsizliği azaltacağından dolayı iyi bir projeydi.

II. Dünya Savaşı

II. Dünya Savaşı

Yapımında 14 lokomotif tren, 365 vagon, sayısız kamyon ve traktör bu gölün yapımında kullanılmış. Göl 2. Dünya Savaşı sırasında örtülerek zarar görmesi engellenmiş.

Nehir gezintileri

Nehir gezintileri

Aslında Maschsee Gölü ile ilgili en çok bahsedilmesi gereken konulardan biri ise gölün harika manzarası ve şehre kattığı hava. Ayrıca tekne gezintileri ile gölü, civarda bulunan kafeler aracılığıyla manzarayı da seyredebilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN