• Anasayfa
  • Bilgi
  • Maliye semt datası çıkarıyor vergi kaçırma tarihe karışıyor!

Maliye semt datası çıkarıyor vergi kaçırma tarihe karışıyor!

tugbahacibayramoglu

Maliye Bakanlığı semt semt, sokak sokak kiralık ve satılık ilanlarını inceleme altına alıp vergi denetimi yapacak.

Türkiye genelinde hemen herkesin uyguladığı evinin satış fiyatını düşük gösterme dönemi tarihe karışıyor. Gazetelerdeki ve internette emlak ilanlarını tarayarak Türkiye’nin emlak satış ve kira atlasını çıkarmaya hazırlanan Maliye Bakanlığı, İl, ilçe, mahallle ve sokak emsal fiyat datası oluşturmayı planlıyor. Bu haritaya göre evlerin satılık ve kiralık bedelleri ortaya çıkacak. Bu veriler ışığında bir kişi evini sattığında artık fiyatını düşük gösteremeyecek. Maliye Bakanlığı, satış işlemlerinde yüzde 20’ye kadar tölarans tanınacağını ancak daha fazla için hemen vergi kaçırma cezasının uygulanacağını açıkladı.

İçindekiler

'Yüzde 20'sine kadar müsamaha gösterilecek'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Hürriyet gazetesine “Elimizdeki verilere göre beyan ile veri tabanı arasında yüzde 20 farka müsamaha göstereceğiz. Ama ondan sonra büyük bir farklılık varsa incelemeye alacağız. Mesela 300 bin lüks araba satışını incelemeye aldık. Arabadan sonra sıra eve gelecek. Vergi kaçırmak büyük bir suç” açıklaması yaptı.

Ülkemiz genelinde konut alım satımlarında fiyat düşük tutuluyor ve böylece gelir vergisi ya hiç vergi ödenmiyor ya da düşük vergi ödeniyor. Kiralama da son yıllarda Maliye Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar sonucunda kira vergisi olarak ciddi bir gelir artışı elde edildi. Maliye Bakanlığı bu yeni çalışmasında örneğin 100 bin TL’ye satın aldığınız bir evi 80 bin TL satın almış gibi gösterdiğinizde sorun olmayacak ancak 200 bin TL’ye satın aldığınız bir evi “100 bin TL’ye aldık” gibi gösterirseniz emlak haritası devreye girecek ve size vergi cezası kesilecek.

Gerekirse banka hesapları incelenecek

Bu durumda evin yeni sahibini beyanı alınacak ya da satışa konu olan tarafların banka hesapları incelenecek. Suistimal tespit edilmesi durumunda ise ceza uygulanacak. Kira beyanlarında da aynı yöntem izlenecek.

Emlakçılar: Gerekirse fiyat yazmayız

Gerçek beyatın ev fiyatlarını etkileyeceğini belirten emlak danışmanları ise "Gerekirse ilanlara fiyat yazmayız. Evin özelliklerini belirtiriz fiyatı telefonda ya da yüz yüze görüşmede yazarız" diyerek emlak datası oluşturma çalışmalarına tepki gösterdi.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN