Londra dört mevsim ılıman bir iklime sahiptir ve hava sıcaklığı hiçbir zaman uç noktalara ulaşmaz. İngiltere’nin en ılıman şehridir.

Ortalama sıcaklığın 22 derecelerde olduğu yaz aylarında hava sıcaklığı bazen 30 derecelere kadar çıkar. Yaz ayları aynı zamanda nemlidir. Sonbaharda ortalama sıcaklık 20 derecelere kadar düşerken Ekim ayı ile birlikte hava soğumaya ve yağışlar görülmeye başlar. Kış ise şehirde Kasım ayında başlar ve hava sıcaklığı 5 derecelere kadar düşer.

Yaz

Haziran ayından Eylül ayı ortalarına kadar Londra’da hava durumunun sağı solu belli olmaz. Bir hafta boyunca sağanak yağışlar varken ertesi hafta günlük güneşlik olabilir. Hava sıcaklığı 13 ile 30 derece arasında değişir.

Sonbahar

Eylül ortalarından Ekim ayı ortasına kadar gayet güzel bir hava vardır. Ortalama hava sıcaklığı 19-20 derecelerdedir. Ekim sonlarına doğru yağışlarla birlikte hava soğumaya başlasa da çoğunlukla hava sıcaklığı 15-19 derecelerde seyreder. Hava sıcaklığı Kasım ayı ile birlikte hissedilir derecelerde düşer.

Kış

Kış ayları soğuk geçer ve hava sıcaklığı 2 ile 7 derece arasında değişiklik gösterir. Yağmurlar daha çok görülür. Kar ise nadiren yağar.

Bahar

Yaz ayları gibi bahar aylarında da hava çok değişkendir. Hoş bir sıcak da görülebilir, yağışlı günler de! Mayıs ayında 17 derecelere kadar çıkan ortalama hava sıcaklığı, Mart ayında 10 derecelerde seyreder.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.