Limitsiz internetin en düşük hızı 3 Mbps oldu!

betulsungurlu

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), geçtiğimiz hafta üzerinde bir süredir konuşulan bu konuyu karara bağladı. Limitsiz (kotasız) internet abonelerinin Adil Kullanım Noktası’nı (AKN) aştıktan sonraki internet erişim hızları karar öncesi 1Mbps’e düşürülüyorken yeni uygulama ile artık 3 Mbps’e düşürülecek.

Bu haber çoğu internet kullanıcısının oldukça hoşuna gitmişe benziyor. Zira tarifesi 8 Mbps olan bazı kullanıcıların zaten gerçek kullanım hızı bir türlü 8’e çıkamıyor, hatta bir kısım kullanıcı ortalamada 3 Mbps hızla internete bağlanıyordu. Bu tip abonelerin karar sonrası kota aşımını bir anlamda dert etmesine gerek kalmadı da diyebiliriz. Zira adil kullanım noktasını aşsalar bile internet hızları ya değişmeyecek ya da eskisine göre çok daha az etkilenecek. Limitsiz internetin bu aboneler için artık limitsize çok daha fazla yaklaştığını da söylemek mümkün! İnternet tarife seçimleriniz sırasında doğru kararı verebilmek için bu yeni kararı bir kenara not etmenizi tavsiye ediyoruz.

Türkiye’deki 16,6 milyon internet abonesinin 6,75 milyonu ADSL kullanıyor. Bu abonelerin yüzde 82’si 8 Mbps hızındaki internet tarifelerine abone! 8 Mbps üzerindeki hızlarla internete bağlanan abone oranı sadece yüzde 1 olsa da bu hızlardaki (örn: 16 Mbps) limitsiz internet tarifelerini seçmiş olan aboneler de adil kullanım noktasının aşımı halinde internet hızlarını artık 1 Mbps’e değil, 3 Mbps’e düşmüş bulacaklar.

Bilmeyenler için konuyu biraz daha açıklamak gerekirse; “limitsiz internet” adı altında satılan internet tarifelerinin de aslında bir limiti var. Daha önce 15 GB olan bu veri kullanım limiti, bir süre önce 25 GB’a yükseltilmişti. Fatura dönemi içerisinde 25 GB’ı aşan limitsiz internet kullanıcısı, aşım için ekstra ücret ödemek zorunda kalmıyor ama fatura dönemi sona erene kadar internet hızı düşürülüyor. Bu sınıra AKN, Adil Kullanım Noktası adı veriliyor. Amaç aynı paketi almış diğer kullanıcılar arasında bir adalet sağlamak! Çünkü mevcut bir altyapı var ve herkes bu altyapı üzerinden interneti kullanıyor. Aynı ağ üzerinden çok fazla veri akışı olduğunda ise diğer abonelerin doğal olarak hızları düşüyor. Sistem kabaca bu mantık üzerinden şekilleniyor ve AKN ile daha çok kullanan ile az kullanan arasında bir denge kurulmaya çalışıyor. Dünyada da bu uygulamanın, yaygın olarak kullanılan ve kabul gören bir model olduğunu belirtmek de fayda var.

Kotalı internet tarifelerini kullananlar ise kota aşımı halinde ilave ücrete tabi tutuluyor. Limitli ile limitsiz internet arasındaki hız ve limit haricindeki bir diğer farkın da bu olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada mobil internet konusunda da Türkiye'de hazlı bir gelişim var. İki internet abonesinden biri mobil yazımızda bu konuyla ilgili verileri bulabilirsiniz.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN