Pek çok kişi için gökyüzünde beliren renkli ışıklardan çok daha fazlası olan kutup ışıkları her dönemde ilgi çekmeyi başaran ender doğa olaylarından biri. Peki, genellikle kutuplara yakın bölgelerde görülen bu ışıklar nasıl meydana geliyor ve özellikleri neler?

1- Kutup ışıkları nasıl oluşur?

Kutup ışıkları veya diğer bir ismiyle ‘’aurora’’lar, güneşle dünyanın etkileşime girmesi ve bu etkileşim sırasında ortaya çıkan molekül ve atomların atmosfere yayılmasıyla meydana gelir.

2- Kutup ışıkları hangi renklerde olur?

Genellikle yeşil renkte görülen kutup ışıkları kırmızı gibi farklı renklerde de olabilir. Işıkların renkleri arttıkça gökyüzünde görülen manzara da daha etkileyici bir hale gelir.

Kutup ışıklarıyla ilgili merak edilen 5 şey

3- Kutup ışıkları nerelerde görülür?

Kutuplara yakın noktalarda gözlenebilen kutup ışıklarını seyretmek için İsveç, Norveç, Finlandiya, Rusya gibi ülkelerde görülebilir. Güney Yarımküre üzerinde ise Arjantin’in güneyi, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kutup ışıklarını görmek mümkün.

Kutup ışıklarıyla ilgili merak edilen 5 şey

4- Kutup ışıkları sadece dünyadan mı görülür? 

Yapılan gözlemlere göre kutup ışıkları sadece dünyada değil, diğer gezegenlerde de oluşuyor. Bir gün farklı gezegenlere yolculuk yapabilirsek, belki oralarda oluşan ışıkları görüp dünyadakilerle karşılaştırabiliriz.

Kutup ışıklarıyla ilgili merak edilen 5 şey

5- Işıkların tarihi ne zamana uzanıyor?

Kutup ışıkları özellikle son yıllarda daha fazla popüler olsa da çok uzun zamandır varlığı biliniyor. Güney Fransa’da yapılan araştırmalarda 30.000 yıl önce yapılan mağara resimlerinde kutup ışıklarına rastlanıyor. Bu eşsiz gösteriyi daha yakından görmek isterseniz hemen tıklayın ve İsveç, Norveç veya Finlandiya gibi ülkelere en uygun uçuşları karşılaştırın.

Kutup ışıklarıyla ilgili merak edilen 5 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.