Kredili konut satışları düştü

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Türkiye genelinde kredili konut satışlarında yüzde 33,6 oranında düşüş yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yılın ilk 5 aylık döneminde ipotekli satış denilen kredili konut satışlarında düşüş yaşandı. Geçen yıl aynı dönemde 201.622 olan kredili konut satışı, bu yıl aynı dönemde 133.777’ye geriledi. Bunda en büyük etken olarak konut kredisi faiz oranlarındaki artışı gösterebiliriz.

Geçen yıl konut kredisi faizleri 120 ayda %0,66’ya gerilemişti

Geçtiğimiz yıl Ocak-Mayıs ayı sürecinde konut kredisi faiz oranları tarihi dip seviyeleri görmüş ve 120 ay vadeli konutlarda faiz oranı %0,66’ya kadar gerilemişti. Bu yıl ise Ocak-Mayıs ayı sürecinde konut kredisi faiz oranlarında artış yaşanmış ve %1,20’lere kadar çıkmıştı. Haziran ayı ile birlikte konut kredisi faiz oranlarında düşüş var ve geçtiğimiz hafta 120 ayda faiz oranları %0,99’a kadar geriledi.

 

En fazla ipotekli satış Amasya’da

TÜİK verilerine göre toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı %32,9 oldu. En fazla ipotekli satış ise 7.52 ile İstanbul oldu. Ancak toplam ipotekli konut satışları en fazla %42,5 ile Amasya’ya yapıldı.

Yabancılara konut satışı arttı

TÜİK istatistiklerine göre yabancılara konut satışında ise artış var. Yabancılara Mayıs ayında 1.610 konut satıldı. Yine yılın ilk 5 ayında yabancılara 6.804 konut satılırken geçen yıl bu rakam 4.451’di.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar